Kapatılan okullardaki öğrenciler için nakil takvimi

0

15 Temmuz darbe girişiminden sonra ilan edilen OHAL kapsamında kapatılan okullardaki öğrenciler ile ilgili kararlar da alındı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) kapatılan okullardaki öğrencileri için devlet okullarına geçişlerinin nasıl olacağını anlatan açıklama yaptı. Kapatılan okullardaki öğrenciler devlet okullarına 30 Eylül 2016’ya kadar nakil başvurusunda bulunabilecek.
Kapatılan okullardaki öğrenciler ile ilgili alınan karar 138 bin öğrenciyi ilgilendiriyor.

İşte MEB tarafından kapatılan okullardaki öğrenciler ile ilgili ve onların nakil sürecinin nasıl gerçekleşeceğini anlatan açıklama:

30 EYLÜL 2016: FETÖ´nün darbe girişimi sonrası kapatılan özel ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarındaki öğrencilerden resmi okullara geçmek isteyenlerin nakilleri, 30 Eylül 2016´ya kadar yapılacak.

İLLERE YAZI GİTTİ: Olağanüstü Hal Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmünde Kararname gereğince kapatılan özel ilköğretim ve özel ortaöğretim kurumlarındaki öğrencilerin resmi eğitim kurumlarına geçiş yapmalarına yönelik düzenleme illere gönderildi.

Buna göre, kapatılan özel ilköğretim ve özel ortaöğretim kurumlarındaki öğrencilerin devlet okullarına nakilleri, 2015-2016 eğitim öğretim yılı ile sınırlı olmak üzere 30 Eylül´e kadar yapılacak.

Buna göre, kapatılan özel ilköğretim ve özel ortaöğretim kurumlarındaki öğrencilerin devlet okullarına nakilleri, 2015-2016 eğitim öğretim yılı ile sınırlı olmak üzere 30 Eylül´e kadar yapılacak.

İLK VE ORTAOKULLAR ADRESE GÖRE: Bu kapsamda, resmi ilkokul, ortaokul/imam-hatip ortaokullarına geçmek isteyenlerin nakilleri, velisinin başvurusu üzerine ulusal adres veri tabanındaki yerleşim yeri adres bilgileri esas alınarak gitmek istedikleri resmi okullar tarafından yapılacak.

LİSELER İÇİN TABAN PUAN: Resmi ortaöğretim kurumlarına geçmek isteyen öğrencilerin nakilleri de nakil olunacak okulun taban puan şartını taşımak kaydıyla normal nakil sürecindeki boş kontenjanları etkilemeden, açık kontenjan şartı aranmadan aynı tür liselere, nakil gitmek istediği yerin il veya ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonu tarafından e-okul sistemi üzerinden alınacak.

KAPATILAN OKULLARDAKİ ÖĞRENCİLER İÇİN KAYIT İPTALİ: Kapatılan özel ilköğretim ve özel ortaöğretim kurumlarındaki öğrenciler için 2016 Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) uygulaması kapsamında yapılacak işlemler de belirlendi. Buna göre, kapatılan özel ortaöğretim kurumlarının 9. veya hazırlık sınıflarına kayıt yaptıran öğrencilerin kayıtları iptal edildi. Bu durumdaki öğrenciler, 29 Temmuz 2016 saat 17.00´ye kadar tercih başvuru güncelleme ve yeniden onay iş ve işlemlerini herhangi bir ortaokuldan yaptırabilecek.

TERCİH LİSTESİNDEN ÇIKARILDI: Özel okullar tercih listesinde yer alan ve kapatılan özel okullar da TEOG tercih listesinden çıkarıldı. Bu okulları tercih eden öğrenciler de 29 Temmuz 2016 Saat 17.00´ye kadar tercih başvuru güncelleme ve yeniden onay işlemlerini herhangi bir ortaokuldan gerçekleştirebilecek.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı