‘Kara liste’ uygulaması: Hakkını arayan bu listeye mi girecek?

0

‘Kara liste’ uygulaması: Hakkını arayan bu listeye mi girecek? Özel okullarda çalışma koşullarından şikayet eden öğretmenler sosyal medyada sesini duyurmaya başladı. Buna karşılık özel okul yöneticileri de ‘kara liste’ oluşturma girişiminde.

Özel sektörde çalışan öğretmenler çalışma koşulları nedeniyle sosyal medyada örgütlenirken, çalışma koşullarından şikayet edenler için “kara liste” hazırlığı yapıldığı ortaya çıktı. Cumhuriyet’ten Ozan Çepni’nin haberine göre yaşadıklarını Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) duyuramayan özel sektördeki öğretmenler “Asgari ücrete öğretmenlik olmaz” diyor.

‘KARA LİSTE’ UYGULAMASI: HAKKINI ARAYAN BU LİSTEYE Mİ GİRECEK?

Özel okullarda çalışan yaklaşık 100 bin öğretmen kaderine terk edilmiş durumda. Onlar da seslerini duyurmakta sıkıntı yaşıyor. Özellikle özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde çalışan öğretmenlerin sıkıntıları daha büyük. Cumhuriyet’in haberine göre bu öğretmenler asgari ücretle çalışıyor, tazminatsız işten çıkarılıyor. Yine özel sektörde çalışan öğretmenler, sağlık sorunlarıyla karşılaştıklarında ise “vazgeçiliyorlar.”

Özel kurumlardaki diğer öğretmenler de benzer koşullara sahip olduklarını ancak bakanlığa dertlerini anlatmak için ulaşamadıklarını söylüyor.

‘KARA LİSTE’ OLUŞTURULMASI ÖNERİSİ

Özel okullarda aylardır maaşları ödenmeyen, sigortaları tam yatırılmayan öğretmenler, sosyal medyada örgütlenirken özel okul yöneticileri de harekete geçti. Özel okul yöneticilerinden oluşan bir platformda ise “kara liste” uygulamasına geçilmesi önerildi. Bu öneri şöyle ifade edildi: “Değerli kurucu arkadaşlar, madem çalışanlarımız bizden memnun değil ve elbirliği içinde bindikleri dalı kesmekte, bizlerin de memnun olmadığımız personeli yazdığımız ortak bir liste oluşturmakta hakkımız var. Adını, ilini yazarız, alım yaparken sektörü beğenmeyen bu kişilerle çalışılmaz. Zaten onlar da çalışmak istemiyor. En azından bu dertten onları kurtarmış oluruz.”

 

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı