KPSS için de 15 dakika kuralı var

0

KPSS için de 15 dakika kuralı var. Adayların sınav salonlarına alınması sınavın başlama saatinden 15 dakika önce tamamlanacak. Bu yüzden sınav yerlerine erken gitmeniz gerekiyor. Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) genel kültür-genel yetenek ve eğitim bilimleri sınavları, 21 Mayıs Pazar günü gerçekleştirilecek. 2017 KPSS Lisans Kılavuzu’na göre, sınav 81 il merkezinde ve Lefkoşa’da pazar sabah ve öğleden sonra olmak üzere 2 oturumda yapılacak. Sınavın sabah oturumu saat 10.00’da, öğleden sonraki oturumu ise saat 14.30’da başlayacak.

KPSS İÇİN DE 15 DAKİKA KURALI GEÇERLİ

Geçtiğimiz mart ayında yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) uygulanan ve adayların sınava girememeleri üzerine tartışmalara yol açan 15 dakika kuralı KPSS için de geçerli. Sınav saatinden 15 dakika önce sınav salonlarına aday alımına son verilecek. Bu saatten sonra sınava gelenler ise giremeyecek. Bu durumda adayların saat 10.00’da yapılacak oturum için 09.45’ten, saat 14.30’da yapılacak oturum için de 14.15’ten önce sınava girecekleri binaların önünde olmaları gerekiyor.

KPSS İÇİN KAÇ SORU YANITLANACAK?

Sabah yapılacak genel kültür-genel yetenek oturumunda adaylar, genel kültür testinden 60, genel yetenek testinden 60 olmak üzere toplam 120 soruyu cevaplandıracak. Öğleden sonraki eğitim bilimleri oturumunda ise adaylara 80 soru yöneltilecek. Genel kültür-genel yetenek oturumunun süresi 130, eğitim bilimleri oturumunun süresi ise 100 dakika olacak.

HANGİ ADAY HANGİ SORULARI YANITLAYACAK?

Tüm adayların, genel yetenek, genel kültür testlerini cevaplaması gerekiyor. Öğretmen kadrolarına atanmak isteyenlerin, 16 Temmuz’da yapılacak Öğretmenlik Alan Bilgisi Testine (ÖABT) katılabilmeleri için genel kültür-genel yetenek ile eğitim bilimleri oturumlarına katılmaları gerekiyor.

KPSS alan sınavları ise 27-28 Mayıs’ta 3 oturumda gerçekleştirilecek.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı