Kütüphane olmayan okul oranı yüzde 70

0

Kütüphanesi olmayan okul oranı yüzde 70. Türkiye’de de okul kütüphanesindeki kitap sayısı fazlalaştıkça öğrenci başarısı artıyor. Geçtiğimiz yıl yapılan araştırmalara göre kütüphanesinde 500 ile 5000 kitap bulunan okullar yüksek ortalama yakalamış sayıldı. Yıl boyunca hem kendi okullarındaki hem de farklı şehirlerdeki kütüphanelere kitap desteğinde bulunan Özel Uğur Anadolu Lisesi’nin son durağı Çorum oldu.

KÜTÜPHANESİ OLMAYAN OKUL ORANI YÜZDE 70

Kütüphanesi olmayan okul oranı Türkiye’de yüzde 70. Bu yüzden de okullara kitap kampanyaları okullara kütüphane kurulmasının yollarından birisi. Özel Uğur Anadolu Lisesi öğrencileri ve Ana Dil Bölümü öğretmenleri, ‘Bir kütüphane kur hayaller dile gelsin’ isimli sosyal sorumluluk projesi yapıyor. Bu proje kapsamında Çorum’daki Şehit Nedim Tuğaltay Anadolu Lisesi’ni ziyaret ettiler. Öğrenciler, okulun kütüphanesi için 2 bin 500 edebi eser ve kaynak kitap desteğinde bulundu.

KİTAPLARLA KÜLTÜR KÖPRÜSÜ KURULUYOR

Öğrenciler, geçtiğimiz haftalarda ‘Ben okursam, sen okursan, o okursa değişir dünya’ isimli sosyal sorumluluk projesine katıldı. Öğrenciler evlerindeki romanları, hikaye ve test kitapları, ansiklopedileri ve ders çalışma setlerini köy okullarına göndermişti. Bu kez de Uğurlu öğrenciler, yeni bir projede daha yer aldı. Ana Dil Bölümü öğretmenlerinin öncülük ettiği ‘Bir Kütüphane Kur Hayaller Dile Gelsin’ projesi, okuyamadıkları için hayal kuramayan ya da hayallerini zenginleştiremeyen öğrenciler için farklı bir kültür yolu açıyor. Proje kapsamında Çorum Alaca’daki Şehit Nedim Tuğaltay Anadolu Lisesi’ni ziyaret eden Uğurlu öğrenciler, okul kütüphanesine 2 bin 500 edebi eser ve kaynak kitap bağışladılar.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı