LGS başvuruları için son gün, unutmayın

0

LGS başvuruları için son gün, unutmayın. 2019 Liseye Geçiş Sınavı (LGS), 1 Haziran’da yapılacak. Sınava giriş belgeleri 22 Mayıs’ta sonuçlar 24 Haziran’da açıklanacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) LGS başvuru kılavuzunu geçtiğimiz 3 Nisan’da yayımladı. LGS başvuruları için son gün ise 14 Nisan olarak açıklandı.

LGS BAŞVURULARI İÇİN SON GÜN, UNUTMAYIN

LGS başvuru kılavuzunda sınavın usul ve esaslarının yanı sıra sınavla öğrenci alan liselerin listesi de yer alıyor. LGS kılavuzuna göre okulların yarıdan fazlası imam hatip ve meslek lisesi.

22 İLDE ANADOLU, 14 İLDE SOSYAL BİLİMLER LİSESİ YOK

Başvuru kılavuzunda yer alan okul listesi incelendiğinde 22 ilde Anadolu, 14 ilde de sosyal bilimler lisesi yok.

Sınavla öğrenci alacak okul sayının 1526 olarak görüldüğü bu listede okulların toplam kontenjanı da 139 bin 120. . Sınavla öğrenci alacak  1526 okulun 855’nin Anadolu imam hatip ve meslek liselerinden oluştuğu dikkat çekiyor. Yani okulların yaklaşık yüzde 56’sını bu iki okul türü oluşturuyor. LGS puanıyla öğrenci alacak okullar arasında 22 ilde Anadolu, 14 ilde sosyal bilimler lisesi bulunmuyor. Ancak her ilde meslek ile imam hatip lisesi bulunuyor.

3 YANLIŞ 1 DOĞRUYU GÖTÜRECEK

Sayısal ve sözel toplam 90 sorunun yer alacağı sınavda geçen yıl olduğu gibi yine 3 yanlış 1 doğruyu götürecek. Bu yıl LGS’de sayısal bölümün süresi 20 dakika arttı. Bunun dışında bir değişiklik bulunmuyor.

LGS başvuru kılavuzuna ulaşmak için TIKLAYINIZ

Paylaş

Yorumlar kapatıldı