LGS ilk nakil tercihinde son gün

0

LGS ilk nakil tercihinde son gün. Liseye Geçiş Sistemi’nde (LGS) yapılan yerleştirmelerde artık nakil dönemi başladı ve ilk nakil tercihlerinde son gün. 4 kez yapılacak nakil uygulaması tercihleri için son gün. LGS ilk nakil yerleştirme sonuçları ise 13 Ağustos’ta açıklanacak.

 

LGS İLK NAKİL TERCİHİNDE SON GÜN

LGS ilk nakil yerleştirmeleri için ilk tercihler geçtiğimiz 6 Ağustos’ta başladı. Bu akşam saat 17.00’de ise ilk dönem son bulacak. Ailelerin yerel 5, sınavla öğrenci alan liseler 5 olmak üzere toplam 10 tercih hakkı bulunuyor.  Nakil uygulaması tüm öğrencilere açık. Sınavla ya da sınavsız bir liseye yerleşen ve açıkta kalan tüm öğrenciler nakil uygulamasına katılabilir. Özel okul öğrencileri de nakiller için tercih yapabilir.

 

GALATASARAY’DA BİLE BOŞ KONTENJAN VAR

Geçtiğimiz 30 Temmuz’da açıklanan LGS yerleştirme sonuçları açıklandığında LGS puanıyla öğrenci alan Anadolu, sosyal bilimler ve fen liselerinde hiç boş kontenjan yoktu. Ama özel okullara geçen öğrenciler yüzünden Galatasaray Lisesi’nde bile boş kontenjan oluştu.

TERCİHLER E-OKUL ÜZERİNDEN

Nakil tercihleri Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) e-okul üzerinden yapılacak. İşlemleri öğrenci velisi gerçekleştirecek. Ancak tercih listesinin geçerli olması için bir ortaokul müdürlüğünden onaylatılması gerek.

ÖĞRENCİLER NASIL YERLEŞTİRİLECEK?

Öğrenciler sınavla öğrenci alan liselere puan üstünlüğüne göre yerleştirilecek.  Bir okula yerleşen öğrencinin daha önce yerleştiği okuldan kaydı silinecek. Nakillerde yerleşemezseniz kayıtlı olduğunuz okulda kalırsınız.

OKUL TÜRÜ ZORUNLULUĞU KALKTI

MEB, tercihlerden bir gün önce çıkardığı LGS nakil kılavuzunda yerel yerleştirme kriterlerini değiştirdi. Okul türü zorunluluğu ile okulda bulunuşluk kalktı. İsterseniz tüm tercihlerinizi Anadolu lisesinden yapabilirsiniz.

KONTENJAN DOLU OLMASA DA TERCİH YAPILACAK

 

Yerleştirmeye esas nakil başvurularında, tercih edilecek okulun boş kontenjanına bakılmayacak. Okulun kontenjanı dolu olsa da isterseniz tercih yapabilirsiniz. Bu arada özel okullara nakil geçişleri de sürekli açık olacağı için boş kontenjanlar anlık değişim gösterebilecek.

 

LGS İLK NAKİL TERCİHLERİNDE BUNLARA DİKKAT

 

 

-LGS puanıyla yerleşen öğrenci yerel yerleştirmeye katılmak zorunda değil.

 

-İlk yerleştirmede bir okula yerleşen yerel yerleştirmeye katılmak isterse kayıt alanından okul seçmek zorunda değil.

 

 

-Yerleşmemiş açıkta kalan öğrenci ise sınavla öğrenci alan okulları tercih edebilmek için mutlaka yerel yerleştirmeye katılmak zorunda.

 

 

-İlk yerleştirmede tercihine yerleşemeyen öğrenciler nakil tercihlerinde bir okulu kendi kayıt alanlarından seçmek zorunda. Ama okul türü zorunlulukları yok, yani isterlerse 5 okulu da Anadolu lisesinden seçebilir.

 

-LGS’ye girmeyen yani sınav puanı olmayanlar için sınavla öğrenci alan okul tercih ekranı açılmayacak.

 

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı