LGS nakil tercihlerinin 3’üncüsü başlıyor

0

LGS nakil tercihlerinin 3’üncüsü başlıyor. Liseye Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında düzenlenen nakil uygulamasında üçüncü dönem başlıyor. Açıkta kalan öğrenci sayısı ise 15 binin üzerinde.

Bu yıl ilk kez uygulanan LGS’de 4 kez düzenlenecek olan nakil uygulamasının ikisi yapıldı. İlk yerleştirmenin ardından 91 binin üzerinde açıkta kalan öğrenci olmuştu. Nakiller dönemi için Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yeni kılavuz çıkardı. Açıkta kalan öğrenci sayısı ilk nakil uygulamasından sonra 46 bine düştü. Bu sayı ikinci nakil döneminde ise 15 bin 574 oldu.

LGS NAKİL TERCİHLERİNİN 3’ÜNCÜSÜ BAŞLIYOR

Bu kez ise nakil tercihlerinin üçüncüsü yapılacak. Başvurular bugün başlıyor ve 31 Ağustos’ta son bulacak. Sonuçlar ise 3 Eylül’de açıklanacak. İlk nakil dönemi için bakanlık yerel yerleştirmeyle öğrenci alan Anadolu liseleri için 58 bin ek kontenjan verdi. Artık ek kontenjan yok ama talep olan bölgelerdeki Anadolu liselerinde ikili eğitim başladı.

Aileler ise nakil tercihlerinin sorunlarını çözmediğini belirterek, bakanlıktan ya ek kontenjan vermesini ya da ikili eğitimin yaygınlaştırılmasını istiyor.

4 KEZ NAKİL UYGULAMASI YAPILACAK

LGS nakil tercihlerinin 3’üncünün sonuçlarının açıklanacağı 3 Eylül’de dördüncü ve son kez yapılacak nakil uygulaması da başlayacak.

 

 

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı