LGS puan hesaplamasında okul notu kullanılmayacak

0

LGS puan hesaplamasında okul notu kullanılmayacak. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer bu yıl yapılacak Liseye Geçiş Sınavı (LGS) puanı hesaplamasında Ortaokul Başarı Puanı’nın (OBP) etkisi olmayacağını söyledi.

LGS PUAN HESAPLAMASINDA OKUL NOTU KULLANILMAYACAK

Bu durumda da LGS puan hesaplamasında bir değişiklik olmayacak. Puanlar geçen yıl olduğu gibi sınav performansına göre hesaplanacak. Okul notu, LGS puan hesaplamasında etkili olmayacak.

1 Haziran’da yapılacak LGS ve yerleştirmelerle ilgili Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer bilgi verdi. Özer, sözel ve sayısal olmak üzere iki oturumda yapılan sınavın sayısal bölümünde sürenin geçen yıla göre 20 dakika artırıldığını hatırlattı. Özer’in Hürriyet’te yayımlanan açıklamaları şöyle:

OBP KULLANILMAYACAK

LGS puan hesaplamasında okul notu kullanılmayacak. Ortaokul Başarı Puanı (OBP) bu yıl sınavda kullanılmayacak

ÖRNEK SORU KİTAPÇIKLARI YAYIMLANACAK

Ekim ayından bu yana süren örnek soru kitapçığı yayımlanması devam edecek

SINAVSIZ YERLEŞTİRME NASIL OLACAK?

Sınavsız yerleştirmede yeni veri tabanı oluşturuldu. Tüm liselerin derslik ve sınıf kapasiteleri belirlendi. Her okulun türü ve coğrafi konumu da belirlenerek, merkezi coğrafi bilgi sistemi oluştu. Kayıt bölgeleri bu veri tabanına göre güncellenecek. Sınavsız yerleştirmede geçen yıl nakillere esas yerleştirmede olduğu gibi sırasıyla kayıt alanı, okul başarı puanı ve özürsüz devamsızlık kullanılacak.

KAYIT BÖLGELERİ ŞUBAT SONUNDA GÜNCELLENECEK

Kayıt bölgeleri hem yeni kurulan coğrafi bilgi sistemi hem de geçen sene karşılaşılan sorunları çözmek üzere güncelleniyor. Şubat sonunda güncelleme tamamlanacak. İllerde yaşanan sorunlar tek tek inceleniyor ve çözümler geliştiriliyor. Bu sene sınavsız yerleştirmeyi sorunsuz çözmeyi hedefliyoruz.

 

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı