LGS: Sınava giren 15, girmeyen 10 tercih yapacak

0

LGS: Sınava giren 15, girmeyen 10 tercih yapacak. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz Liseye Geçiş Sınavı (LGS) ve LGS yerleştirmeleriyle ilgili açıklamalar yaptı.

Anadolu Ajansı’nın Editör Masası’na konuk olan Yılmaz, LGS yerleştirmelerinde öğrencilerin kaç okul tercih edeceklerine ilişkin şu açıklamayı yaptı: “Liseye girişte 5 sınavla alan, 5 evine yakın, 5 de daha uzakta pansiyonlu okullardan olmak üzere her öğrenciye 15 okul seçme hakkı vereceğiz.”

LGS: SINAVA GİREN 15, GİRMEYEN 10 TERCİH YAPACAK

Bu açıklamaya göre LGS’ye giren ve girmeyen öğrencilerin tercih edebilecekleri okul sayısı da değişiyor. LGS’ye giren öğrenci sınavla öğrenci alacak 5 okul da tercih edeceği için tercih listesindeki okul sayısı 15 olacak. Ama LGS’ye girmeyen öğrenci sınavla öğrenci alacak liseler için LGS puanı olmadığı için tercih kullanamayacak. Bu durumda da 5 tane adrese göre yani sınavsız, 5 tane de pansiyonlu okul olmak üzere 10 tane okul tercih edebilecek.

Bakan Yılmaz’ın LGS ile ilgili açıklamaları şöyle oldu.

LGS SORULARI PISA SORULARINA EŞDEĞER

Liselere giriş sistemi kapsamında yapılan merkezi sınavda kesinlikle müfredat dışı hiçbir soru sorulmadı. Liselere giriş sistemi kapsamında yapılan merkezi sınav soruları PISA sınavındaki sorularla eş değer. Özellikle zor olsun, kolay olsun diye sormadık. Ancak soruların aşama aşama bir zorluk derecesi olacak ki 1 milyon öğrenciyi 120 bine indiresin.

ÖĞRENCİNİN BOYUNA, KİLOSUNA BAKACAKSINIZ?

1 milyon öğrencinin 300 bini, tam 500 puan alsaydı, nasıl yerleştireceksiniz? Hangisini fen lisesine, hangisini sosyal bilimler lisesine, hangisini proje uygulayan okula alacaktınız? Boyunun uzunluğuna mı, kilosuna mı bakacaksınız?

İSTEMEDİKLERİ OKULLARA YERLEŞMEYECEK

Liselere giriş sistemi kapsamında, gelecek yıl temeli aynı kalmak kaydıyla tercih edilecek okullara yenileri eklenecek. Merkezi sınavda, öğrenci istemediği okula yerleştirilmeyecek. Liseye girişte 5 sınavla alan, 5 evine yakın, 5 de daha uzakta pansiyonlu okullardan olmak üzere her öğrenciye 15 okul seçme hakkı vereceğiz.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı