LGS tercihleri için son gün

0

LGS tercihleri için son gün. Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında sınavla ve sınavsız öğrenci alan liseler için LGS tercihleri için başvurular 12 Temmuz’da saat 17.00 itibarıyla son bulacak. Tercih listelerinin bir ortaokul müdürlüğü tarafından onaylanması gerekiyor.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) LGS tercih kılavuzuna göre öğrencilerin sınavla 5, sınavsız 5 ve pansiyonlu 5 olmak üzere 15 okul tercih hakları var. Bakanlık bu yıl ilk defa öğrencilerin tercihlerinde rehberlik etmesi amacıyla yüzdelik dilimlerine göre tercih robotu hazırladı.

LGS TERCİHLERİ İÇİN SON GÜN

Ortaokulların müdürlükleri, öğrencinin elektronik ortamda onaylanan tercih bilgilerinin iki nüsha çıktısını alıp veliye imzalatacak ve bir nüshasını okulda saklayıp diğer nüshasını veliye verecek.

LGS TERCİHLERİ İÇİN YEREL ZORUNLU

Öğrenciler, ilk olarak yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranından tercihte bulunabilecek. Yerel yerleştirmede tercihlerinden ilk 3 okulu kayıt alanından seçmek kaydıyla öğrenciler en fazla 5 okul tercihi yapabilecek. Tercihlerde, aynı okul türünden (Anadolu lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi, Anadolu imam hatip lisesi) en fazla 3 okul seçilebilecek.

Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler, istemeleri halinde merkezi sınavla öğrenci alan okullar ekranından en fazla 5 okul; pansiyonlu okullar tercih ekranından da en fazla 5 okul olmak üzere toplamda 15 okul tercihinde bulunabilecek.

Yerleştirme sonuçları ise 22 Temmuz’da “http://www.meb.gov.tr ve https://eokul.meb.gov.tr” adreslerinden ilan edilecek.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı