LGS tercihleri: Yüzdelik dilim nasıl kullanılmalı?

0

LGS tercihleri: Yüzdelik dilim nasıl kullanılmalı? 2 Temmuz’da başlayan Liseye Geçiş Sistemi LGS tercihleri sürüyor. Velilerin en çok yanıtını merak ettikleri konu ise sınavla öğrenci alacak okullar için LGS yüzdelik dilimlerinin nasıl kullanılacağı oluyor.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tercihlerin başladığı ilk gün yüzdelik dilimleri yayımladı, ardından kaldırdı. Şu anda sadece proje okulların yüzdelik dilimleri var.

2017 yılının yüzdelik dilimlerini nasıl kullanmak gerekiyor?
Bu soruyu uzmanlara sorduğumuzda bu yılın değişen sınav ve tercih sistemi yüzünden sağlıklı tercihlerin yapılamayacağını söylüyorlar. Ancak ilk yüzde 5’te olan öğrenciler için bunun geçen yılın yüzdelik dilimlerinin değişmeyeceği yorumları yapılıyor.

LGS TERCİHLERİ: YÜZDELİK DİLİMLER NASIL KULLANILMALI?

Sınavla öğrenci alan liseler için 5 tercih hakkınız var. Burada yerel yerleştirmede olduğu gibi okul türü ve il sınırlaması yok. Tercih listenizin tümünü Anadolu liselerinden de oluşturabilirsiniz.

YÜZDE 5 İÇİNDE DEĞİŞİKLİK OLMAZ

Fen Bilimleri Eğitim Kurumları Rehberlik uzmanları yüzdelik dilimlerle ilgili önerilerini bir örnek üzerinden şöyle açıklıyor:
“Yüzde 10’luk dilimdeki bir öğrenci ilk tercihini kendi diliminin 2 ya da 3 fazlasından yani yüzde 7-8’lik dilimden yapabilir. Ama 2’inci tercih yüzde 9’luk dilimden seçilmeli. 3’üncü tercihin yüzde 10’luk dilimden seçmek gerek. Dördüncü tercih de yüzde 11-12’lik dilimden olması gerekiyor. Buradaki sorun ne kadar alta ineceksiniz. Yani son tercihinizi kaçlık dilimden yapacaksınız? Rehberlik birimi olarak önerimiz yüzde 10’luk dilimdeki bir öğrenciye yüzde 18’den okul yazmak. Hatta garantilemek için yüzde 20’ den bir okul yazmak. Tekrar vurguluyoruz, bu yıl net tahmin mümkün değil. Biz de bu şekilde daha garanti bir liste yapmış oluyoruz.

ÖZEL OKUL İLGİSİ NASIL ETKİ YAPAR?

Bu yıl özel okullara çok ilgi var. Özel okullara kayıt fazla olacağı için Anadolu Liselerinin yüzdelik dilimlerinin yüzde 1-2 kadar belki daha çok gerileme ihtimali de olabilir. Yani yüzde 10’dan alan bir okul yüzde 11-12 ye gerileyebilir.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı