LGS yüzdelik dilimlerinizi nasıl kullanacaksınız?

0

LGS yüzdelik dilimlerinizi nasıl kullanacaksınız? Liseye Geçiş Sistemi (LGS) tercihleri 1-12 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Tercihlerinizi e-okul üzerinden ya da bir ortaokul müdürlüğünden yapabilirsiniz. Tercihlerin okul müdürlükleri tarafından onaylanması gerekiyor.

LGS için veliler 3 farklı tercih yapacak. Önce tüm öğrenciler için zorunlu olan yerel yerleştirme. En fazla 5 okul seçebilirsiniz. Bundan sonra sınavla öğrenci alan liseler için LGS puanıyla tercih yapacaksınız. 5 okul hakkınız var. En son da pansiyonlu okullar için yine 5 okul hakkınız olacak.

LGS YÜZDELİK DİLİMLERİNİZİ NASIL KULLANACAKSINIZ?

LGS puanıyla tercihlerinizi yüzdelik dilimlere göre yapacaksınız. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) okulların geçen yıl en yüksek ve en düşük hangi yüzdelik dilimlerden öğrenci aldıklarını açıkladı. Ayrıca tercih robotu da hazırladı. LGS puanıyla yerleştirme okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğüne göre yapılacak.

YÜZDELİK DİLİM NE ANLAMA GELİYOR?

Eğitim yazarı Pervin Kaplan yüzdelik dilimlerin anlamını ve nasıl kullanılacağını şöyle anlatıyor: Yüzdelik dilim hesaplaması sınava giren aday sayısının 100’e bölünmesiyle elde edilen bir rakam. Sınava da 1 milyonun üzerinde öğrenci girdiği için her yüzdelik dilim içinde yaklaşık 10 bin aday bulunuyor.

Yani yüzde 1’lik dilim içindeyseniz ilk 10 bin içindeki öğrenci arasındasınız demek. Yüzde 5’lik dilimde yer alıyorsanız, ilk 50 bin arasındaki öğrenci arasındasınız.

Türkiye Özel Okullar Derneği Yüksek İstişare Kurulu Başkan Yardımcısı Cem Gülan yüzdelik dilimleri dikkate alarak tercihlerinizi nasıl yapacağınıza ilişkin önerilerini şöyle sıralıyor:

 “Verileri incelediğimizde soru çözme sayıları ve doğru sayılarının ilk 10 binde yükseldiğini görüyoruz. İkinci 10 binde de bir miktar yükselme var. Ancak ilk 100 binde çok fazla bir oynama yok. Bu da şunu gösteriyor.

Sadece en yüksek puanla öğrenci alan 3-4 özel okul ile 6-7 devlet okulu için daha dikkatli tercih ve takip gerekebilir. Bunun dışındaki okullarda çok büyük oynamalar olmaz. Burada yüzdelik dilimlerden söz ediyoruz. Yüzdelik dilimlerdeki değişiklik, sadece en yüksek puanlı bir kaç okulda bir kaç yüz öğrenciyi etkileyecektir. 

ANADOLU LİSESİ İÇİN TERCİH YAPACAKLAR

Anadolu Lisesi tercihi yapacaklar yüzdelik dilimlerine göre hareket etsinler. Ama geçen yıl gerçekleşen yüzdelik dilimlerin az da olsa yükselebileceğini dikkate alsınlar, yani yüzdelik dilimlerinin çok üzerinde okulu tercih listesine koymasınlar. Sadece 5 okul tercih hakkı olduğu için risk almasınlar.

YÜZDELİK DİLİMLE TERCİHLER

Bu yüzden de okulların geçen yıl öğrenci aldıkları yüzdelik dilimlerin kendi değeri üzerinden yüzde 10 oranında yükselebileceğini dikkate alsınlar. 

Şöyle bir örnek verebiliriz.

Bir okul geçen yıl ilk yüzde 1’lik dilimden öğrenci aldıysa o okulu bu yıl yüzde 0.9 gibi bir dilimden alabilir gibi düşünsünler. 

İlk yüzde 3’lük dilimden alan bir okulu da yüzde 2.7 veya yüzde 2.8 den alabilir gibi düşünsünler. Böylece riske girmezler. 

İlk yüzde 5 ile yüzde 10 arasında öğrenci alanlarda çok fazla oynama olmaz, daha az oynar.

Yüzde 10’nun altındaki dilimler ise pek değişmez.

Yine de 5 tercihinizi kullanırken, bir tercihinizi yüzdelik diliminiz yetmese de hayallerinize, sonraki üç tercihinizi yüzdelik diliminize yakın okullara, son tercihinizi ise sizin altınızda bir tercihe ayırın ki bu tercih de emniyetiniz olsun.

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı