LGS’de ne değişecek? Bakan Selçuk açıkladı

0

LGS’de ne değişecek? Bakan Selçuk açıkladı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, LGS adrese dayalı yerleştirmelerinde geçen yıl yaşanan sorunların bu yıl azalacağını söyledi.
2019 Liseye Geçiş Sistemi (LGS) ile ilgili açıklamayı Bakan Selçuk katıldığı bir televizyon programında yaptı. Selçuk, 8’inci sınıf velilerininin ‘LGS’de ne değişecek?’ sorusuna da yanıt verdi.
İşte Milli Eğitim Bakanı Selçuk’un LGS’de ne değişecek açıklamaları:

LGS’DE NE DEĞİŞECEK? BAKAN SELÇUK AÇIKLADI

Bakan Selçuk, LGS’de yaşanan kontenjan sorunlarının bu yıl nasıl çözüleceğine ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:
“Yerleştirmede karşılaşılan sorunları çözebilmek için elimizde çok güçlü argümanlar var. Önümüzdeki yıl yerleştirmeye esas olacak kuralları, kaideleri biz belirleyeceğimiz için bu sorunların çok büyük ölçüde azalacağına eminim. Çünkü simülasyonlar yapıyoruz.”

KILAVUZ ÇIKINCA GÖRÜLECEK

Selçuk, yeni kılavuz yayınlandığında geçen yıl yerleştirmede karşılaşılan sorunların büyük ölçüde ortadan kalkacağının görüleceğini belirterek, şöyle dedi:
“Öğrenci tercihlerinin her bir tercih dönemindeki dağılım analizlerini yaptık. Velilerin beklentilerine baktık. Şimdilerde bu hafta bölgelerdeki il milli eğitim müdürlerimizi gruplar halinde davet edip her biriyle her şehrin şehre özel analizini yapıyoruz. Hangi okulumuzda ne tür ihtiyaçlarımı var, kapasite artırımı ne kadar… Yeni binalar yapılıyor çok sayıda, onlar rahatlatacak ve dağılıma esas olan koşullar değişecek. Çocukların evlerine yakın olan okullara gidebilmesi ile ilgili birtakım kolaylıklar getiriliyor. Çocukların daha az servis kullanması, daha yakın bir okulu tercih edebilmesi ve okullar arasındaki geçişlerle ilgili kolaylıklar sağlanıyor.”

HER MAHALLEDE OKUL TÜRÜ

Her mahallede her okul türünün olmadığı, çocuğun tercihinin bu nedenle daraldığına ilişkin soru üzerine de Selçuk, şunları dile getirdi:
“Mecburi olan durumlar var, mesela o bölgede eğer okulumuz yoksa biz mecburen o çocuğa yine en yakın okulu saptamaya çalışıyoruz. Ama bir de uygulamadan kaynaklanan sorunlar var. Uygulamadan kaynaklanan sorunları bertaraf edip, okullara yerleştirmede belli okulların ismini ya da içeriğini değiştirerek bu okulların daha dengeli dağıtımıyla ilgili önlemler almak ve bu arada çocukların daha ilk tercihinde çok büyük bir ölçüde yerleşmeleri için yerleşmeye esas kriter tablosunu tümüyle değiştirmek gibi önlemler var.

AİLELERE SÜRPRİZ YOK

Bunun ailelere, öğrencilere sürpriz olacak, sıkıntı yaratacak bir yönünün bulunmadığını aksine kolaylaştırıcı olacağını belirten Selçuk, “Bu bir sistem değişikliği değil. Sadece uygulamada rahatlatıcı ve rasyonel bir dağılım sağlamak” dedi.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı