Liseler şehir dışına mı taşınacak?

0

Liseler şehir dışına mı taşınacak? Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz Mersin’de il milli eğitim müdürleriyle yaptığı toplantıda liseler ile ilgili açıklama yaptı ve liseler için şehir dışına taşınabileceklerini söyledi. Yılmaz şöyle dedi: “İlkokullar, ortaokullar şehir içinde kalsın. Liselere, eğer ki şehir içinde yer bulamıyorsak da o zaman şehrinde biraz uzağına taşıyalım.”

LİSELER ŞEHİR DIŞINA MI TAŞINACAK?

2019 yılı sonuna kadar ikili eğitimi sonlandıracaklarını söyleyen Yılmaz, bununla ilgili kaynak sorunu olmadığını ancak arsa problemi yaşandığını anlattı. Yılmaz, kamu kuruluşlarının kullanmadığı arazileri Milli Eğitim Bakanlığı’na alacaklarını belirtti. Yılmaz şöyle dedi: “Kaynak problemimiz yok, ancak bazı yerlerde arsa problemimiz oluyor. İlkokullar, ortaokullar şehir içinde kalsın ama liselere şehir içinde yer bulamıyorsak da o zaman şehrin biraz uzağına taşıyacağız. Taşımalı eğitimi de azaltmak istiyoruz.”

ÖZEL OKULDA OKUYAN ÖĞRENCİ SAYISI 1.3 MİLYON

Yılmaz özel okullarda okuyan öğrenci sayısının da 2002’de 233 bin iken bugün sayının 1 milyon 327 bine ulaştığını söyledi. Yılmaz, bu yıl 1077 yeni özel okul açıldığını ve son 2 yılda da açılan özel okul sayısının 2 bin 799 olduğunu söyledi.

FATİH PROJESİ’NDE TABLET DÖNEMİ BİTTİ

FATİH Projesi kapsamında 1 milyon 400 binin üzerindeki tablet bilgisayarların öğrenci ve öğretmenlere dağıtıldığını anlatan Yılmaz, artık tablet dağıtılmayacağını söyledi. Yılmaz gerekçesini de şöyle açıkladı:

“Biliyorsunuz tablet bilgisayar dağıtıyorduk. Kodlama dersini koyduk. 4 ve 5. sınıflardaki teknoloji ve tasarım dersinin içerisinde var. Öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin kodlama dersini pratik olarak da yapabilmeleri için tablet bilgisayar yerine klavyeli bilgisayar verilmesini planlıyoruz. İnşallah gerçekleştiririz.”

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı