Liselerin yüzdelik dilimleri neden açıklanmıyor?

0

Liselerin yüzdelik dilimleri neden açıklanmıyor? LGS puanlarıyla tercih yapacak aileler için “yüzdelik dilim” karmaşası bitmek bilmiyor. Velilerin de rehberlik uzmanlarının da sınavla öğrenci alacak liseler için hazırlayacakları tercih listelerinde ellerinde kullanabilecekleri tek veri yüzdelik dilimler. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) önce bu listeleri açıkladı, ardından geri çekti, tepkiler üzerine de sadece proje okulların yüzdelik dilimlerini verdi.

Liseye Geçiş Sistemi kapsamında sınavla ve yerel yerleştirmeyle öğrenci alacak liseler için tercihler geçtiğimiz 2 Temmuz’da başladı. Aynı gün öğleden sonra MEB, sınavla öğrenci alacak tüm liselerin hem kontenjanlarını hem de yüzdelik dilimlerini sitesinden yayımladı. Ancak birkaç saat içinde listeler geri çekildi.

YÜZDELİK DİLİMLER SADECE PROJE OKULLAR İÇİN GELDİ

pervinkaplan.com sitesinde yer alan habere göre bakanlık bugün tekrar yüzdelik dilimleri yayımlandı. Fakat bu kez de tüm okulların değil, sadece proje okulların yüzdelik dilimleri yer aldı. Sınavla öğrenci alacak 1373 okulun tercih yaparken kullanılacağı yüzdelik dilimleri yok.
Peki bakanlık neden tüm okulların değil de sadece proje okulların yüzdelik dilimlerini neden yayımladı?

NEDEN SADECE PROJE OKULLARIN LİSTESİ VAR?

 

Bu sorunun yanıtını bakın MEB nasıl açıklıyor?
“2 Temmuz 2018 tarihinde Tercih Ekranlarıyla beraber geçen yıl TEOG yerleştirmeleri sonucu oluşan yüzdelik dilimler de açıklanmıştı. Ancak hem yeni yerleştirme sisteminin farklılığı, hem sınav puanlamalarının oluşmasındaki farklılıklardan dolayı yayınlanan yüzdelik dilimler tercih yapacak öğrenciler arasında yanlış yorumlamalara sebep olmuştur. Bu nedenle aşağıdaki listede sadece geçen yıl proje okulu olarak öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına ilişkin yüzdelik dilimler yayımlanmıştır. Ancak bu sadece rehberlik amaçlı olup, okullara yerleşmede kesin belirleyici değildir. Bu nedenle ilgililer açısından hukuki bir hak ortaya çıkarmaz. Öğrenci ve velilerimizin bu kapsamda değerlendirme yapması daha sağlıklı olacaktır.”

Paylaş

Yorumlar kapatıldı