Liseye geçiş sınavı örnek soruları yayımlandı

0

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), sınavla öğrenci alan liselere yerleştirme sınavına ilişkin örnek soruları yayımladı. MEB, kaldırılan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sisteminin TEOG’ kaldırılmasıyla gelen liseye geçişte yeni sistem ile ortaokul 8. sınıflarda öğrenim gören 1 milyon 192 bin öğrenciden 1 milyon 80 bini sınavsız, 110 bin öğrenci de haziran ayında yapılacak sınavla yerleştirilecek.

90 SORU SORULACAK

Sınavla öğrenci alacak fen, sosyal bilimler ve proje okullara yerleşebilmek için isteğe bağlı girilecek sınav sadece 8. sınıf müfredatını kapsayacak. 135 dakika sürecek sınavda 90 çoktan seçmeli soru sorulacak. Buna göre sınavda 20 fen, 20 Türkçe, 20 matematik, 10 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, 10 İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile 10 yabancı dil sorusu olacak.

Örnek sorulara (Sözel) ulaşmak için tıklayınız.
Örnek sorulara (Sayısal) ulaşmak için tıklayınız.

1 MİLYON 80 BİN SINAVSIZ YERLEŞECEK

Sınavsız mahalli kayıtlar ise Anadolu, Mesleki ve Teknik Anadolu ve Anadolu İmam Hatip Liselerini kapsayacak. Liselerin tamamına yakını mahallinden öğrenci alacak şekilde il ve ilçe müdürlükleri tarafından öğrenci, adres ve ortaokul bazlı olarak gruplandırılarak “Eğitim ve Kayıt Bölgeleri” oluşturuldu.

Her bölgede, her okul türünden en az 9 okul yer alacak. Öğrenciler, zorunlu 5 tercih yapacak. Ortaokul 8. sınıflarda öğrenim gören 1 milyon 192 bin öğrenciden 1 milyon 80 bini sınavsız, 110 bin öğrenci de sınav ile yerleştirilecek.

Haziran ayından önce eğitim bölgeleri, e-okul üzerinden veli ve öğrencilerin bilgilerine sunulacak. Tercihlerin alınmasının ardından temmuz ayı sonunda kayıt bilgileri ilan edilecek.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı