MEB, yapay zeka yarışması düzenliyor

0

MEB, yapay zeka yarışması düzenliyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bu yıl Uluslararası MEB Robot Yarışması’sın temasının yapay zeka uygulamaları olarak belirlendiğini söyledi. Bu yıl 13’üncüsü düzenlenecek yarışma 10-12 Nisan 2019 tarihlerinde Samsun´da yapılacak.

Selçuk, yarışmanın, Türkiye´de mesleki ve teknik eğitimin niteliğinin artırılması, toplumda bu alanda farkındalık oluşturulması, endüstriyel ve teknolojik gelişmelerin tanıtılması, sergilenmesi ve deneyimlerin paylaşılması amacıyla düzenlendiğini belirtti.

MEB, YAPAY ZEKA YARIŞMASI DÜZENLİYOR

Selçuk, şunları söyledi:

“Yarışma ile lise ve üniversite öğrencilerinin eğitimleri süresince edindikleri bilgiyi beceriye dönüştürebilen, ürün geliştirebilen, bilimsel düşünebilen, girişimci ve rekabetçi bireyler olarak yetiştirilmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Yarışma her yıl daha çok ilgi görüyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızla birlikte düzenleyeceğimiz yarışma, Türkiye´de alanındaki en büyük ve organize yarışmalardan biri. 2019´daki yarışmada ilk defa yapay zeka alanına odaklanılacak. Tüm lise ve üniversite öğrencilerimizi yarışmamıza davet ediyoruz.”

İNTERNETTEN DE CANLI YAYIMLANACAK

Yarışmanın, “serbest proje” kategorisine ilk kez bu yıl sınırlama getiriliyor. “Yapay zeka”, “sağlık” ve “güvenlik” alanlarında geliştirilen projeler ile katılıma izin verilecek ve üç gün boyunca internet üzerinden canlı yayımlanacak. 

Etkinlikte, temalı (yapay zeka), çizgi izleyen, hızlı çizgi izleyen, sumo, mini sumo, robotino (hareketli robotlar), insansız hava aracı (mini drone), insansı robotlar, endüstriyel robotik kol, tasarla-çalıştır, yumurta toplama (caretta caretta) ve serbest proje (yapay zeka, sağlık ve güvenlik) kategorilerinde tasarlanan robotlar yarışacak.

PARA ÖDÜLÜ DE VAR

Her kategorinin birincilerine 7 bin 500, ikincilerine 6 bin, üçüncülerine de 4 bin 500 lira ödül verilecek. Geçen yıl 11 ülkeden 3 binin üzerinde katılımcının 2 bin 834 robotla yer aldığı yarışmaya, 2019´da 20 ülkeden 4 binin üzerinde yarışmacının katılması bekleniyor.

Yarışma ile ilgili detaylı bilgiye “robot.meb.gov.tr” internet adresinden ulaşılabiliyor.

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı