MEB yaz tatili için velilere 73 etkinlik saydı

0

MEB yaz tatili için velilere 73 etkinlik saydı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yaz tatilinde velilere çocukları ile birlikte zaman geçirmeleri önerisinde bulundu. Bakanlık ailelere de çocukları ile birlikte yapabilecekleri 73 farklı etkinliği sıraladı.

Sosyal, kültürel, sportif ve çevreci faaliyetleri içeren tavsiye listesi hazırlayan MEB, bu listeye karnelerle birlikte dağıtacak. Bu etkinlik listesi karneler ile birlikte okul öncesi, ilkokul ile ortaokul öğrencilerine verilecek.

“Çocuklarınızla yapabileceğiniz yaz etkinlikleri” başlıklı tavsiye listesinde şu not da yer aldı:  “Güzel bir yaz tatili çocuklarımızı bekliyor, sizin tatil planlarınıza ek olarak bizim de bazı önerilerimiz var. İşaretlediğiniz her etkinliğin, yavrularımızın çocukluk anılarına unutulmaz güzellikler katması dileğiyle… İyi tatiller.”

MEB YAZ TATİLİ İÇİN VELİLERE 73 ETKİNLİK SAYDI

MEB’in yaz tatili etkinlik listesi değerlendirmesinde, şöyle dedi: “Çocuklarımızın ilgi ve yetenekleri doğrultusunda yaparak, yaşayarak öğrenmesi ile bilişsel, duyuşsal ve fiziksel gelişimleri uzun yaz tatilinde de desteklenecektir. İlgi alanlarına zaman ayırabilen, aileleriyle ve arkadaşlarıyla kaliteli zaman geçiren, doğayla buluşan, spor yapan, sağlıklı beslenen, sanatsal faaliyetlere katılan çocuklarımızın ruhen ve bedenen dinlenmiş olarak 2019-2020 eğitim öğretim yılına mutlu bir başlangıç yapabilmeleri en büyük ve güzel amacımızdır”

LİSTEDE HANGİ ETKİNLİKLER YER ALIYOR?

MEB yaz tatili etkinlikleri arasında şunlar yer alıyor:

“Bir çiçek dikin ve büyütün. Doğa yürüyüşü yapın, üç ağaç türü öğrenin, beş taş oynayın, müze ziyareti yapın, birlikte bir ağaca çıkın ve doğayı seyredin. Mevsim meyvelerinin çekirdeklerini toprağa ekin, sokaktaki taşları kaldırarak altında solucan ve böcek arayın. Bir bilim insanının hayatını araştırın, sokak hayvanlarına su verin, salıncak kurun, birlikte yemek yapın. Yeni bir masal öğrenin, uçurtma yapıp uçurun, kağıttan gemi yapmayı öğretin. Kendi çocukluk anılarınızı anlatın, ip baskısı yapın, sokaktan topladığınız taşları boyayın. Otlardan düdük yapmayı öğretin, birlikte evinizi temizleyin, birlikte bisiklete binin, birlikte satranç oynayın. Bir dünya haritası edinerek ülke bulma oyunu oynayın, çocuğunuza yüksek sesle kitap okuyun. Kurabiye, kek ve benzeri bir şey yaparak komşularınıza götürün, su ve enerji tasarrufu yöntemlerini birlikte öğrenin. Birlikte film izleyin, senarist ve yönetmeni birlikte araştırın, birlikte yürüyüş yapın ve adımlarınızı sayın, düğme ve sökük dikmeyi öğretin, kuşlara yem verin, birlikte bir hikaye yazın, çivi çakmayı öğretin, birlikte kitap okuyun. Aile büyüklerini ziyaret edin, saklambaç oynayın. Birlikte ip atlayın, birlikte bir tekerleme öğrenin, birlikte bir şiir ezberleyin. Birlikte bir mektup yazın ve postalayın. Bir karınca yuvası bulun ve ekmek kırıntıları bırakın, çamaşır katlamayı ve ütü yapmayı öğretin. Pencereden bakıp gördükleriniz hakkında konuşun, birlikte reçel yapın, farklı ağaçlardan yapraklar toplayın ve bir deftere yapıştırın. Birlikte limonata veya meyve suyu yapın, birlikte kuşları gözlemleyin. Birlikte ilk yardım detayı öğrenin, üç farklı kuş ve balık türü öğrenin, bir ihtiyaç sahibine birlikte yardım edin. Bir tanıdığınızla röportaj yapın, birlikte bir takı tasarlayın: Birlikte top oynayın, doğadan topladığınız malzemelerle bir fotoğraf çerçevesi yapın, bir yemek öğretin. Kütüphaneye gidin ve üye olun, birlikte ekmek yapın, ailece yere uzanıp yıldızları izleyin, büyük bir tepeye tırmanın. Size özel bir selamlaşma bulun, bir makine veya cihazı sökerek parçalarını yerine takın. Birlikte sofra kurun, yoğurt yapmayı öğretin, sessiz sinema oynayın. Doğada yön bulmayı öğretin, evin ihtiyaç listesini hazırlatın, birlikte resim yapın. Güneşin doğuşunu ve batışını izleyin, yeni bir dilde selamlaşma ve teşekkür etmeyi öğrenin: Bir kitapçıya gidin, birlikte basit bir deney yapın, birlikte bir fidan dikin, bir akvaryumu gözlemleyin ve ilginizi çeken detayları not alın.”

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı