Memur öğretmen ‘kurumlararası geçiş’ istiyor

0

Memur öğretmen ‘kurumlararası geçiş’ istiyor. Öğretmen atamalarının yapıldığı şubat ayı bir anlamda da öğretmenlerin sorunlarını bir kez daha yoğun biçimde dile getirdikleri bir dönem oluyor.

Yine Şubat geldi ve öğretmenler de sıkıntılarını sesli olarak dile getirmeye başladı. Bir yanda sayıları 400 bini aşan atanamayan bir öğretmen ordusu var bir yanda da atanan ama sorunlarına çözüm bekleyenler.

Atama bekleyen öğretmenler İstanbul Bakırköy’de eylem yaptı. Öğretmen adayları ataması yapılmayanların sayısının yüzbinleri bulduğuna dikkat çekerek, şubat ayında yapılacağı açıklanan 25 bin atamanın da yetersiz olacağını dile getirdi. Öğretmen adayları 5 bin ücretli öğretmenin atanması kararına da tepki gösterdi.

MEMUR ÖĞRETMEN ‘KURUMLARARASI GEÇİŞ’ İSTİYOR

Günlerdir ise sosyal medyada seslerini duyurmaya çalışan bir grup var. Onlar da kendilerini memur öğretmen olarak tanımlıyor. KPSS puanlarına rağmen kadro olmadığı için MEB dışındaki devlet kurumlarında memur olarak çalıştıklarını söylüyorlar. Memur öğretmen 2012 yılında kaldırılan kurumlar arası geçiş hakkının tekrar geri getirilmesi gerektiğini söylüyor.

 

GÖNLÜMÜZDE YATAN ÖĞRETMENLİK

Memur öğretmen olarak seslerini duyurmaya çalışanlar, şöyle konuşuyor:
“Asıl mesleğimiz öğretmenlik ancak kadro yetersizliği nedeniyle bizler KPSS puanlarıyla değişik kamu kurumlarında memur olarak çalışmaya başladık. Gönlümüzde yatan öğretmenlik. Bir yandan sınavsız öğretmen ataması yapılırken, bizim kurumlar arası geçiş hakkımız elimizden alınıyor. Üstelik de öğretmen açığı 100 binin üzerinde iken biz memur öğretmenlere kurumlar arası geçiş yaptırmak kimsenin aklına gelmiyor. Memur öğretmen olarak kurumlar arası geçiş hakkımız 5 yıl önce alındı. Memur öğretmen bu hakkını geri istiyor.”

 

ATANAMAYAN ÖĞRETMEN ORDUSU VAR

Bu arada atama bekleyen öğretmenler de Bakırköy’de eylem yaptı. Bu ay 25 öğretmen ataması yerine 40 bin öğretmen ataması yapılması gerektiğini dile getiren öğretmenler şöyle diyor: “Yıllardır atama haberleri bekliyoruz. Öğretmen açığı 100 bini geçti. Şubat’ta KPSS puanıyla 40 bin atama istiyoruz. Sözlü sınava da karşıyız.”

PICTES ÖĞRETMENLERİ DE KADRO BEKLİYOR

Bir yandan ücretli ve sözleşmeli öğretmenler kadroya geçmeyi beklerken geçici olarak görevlendirilen ve sayıları yaklaşık 6 bini bulan bir başka grup öğretmen de aynı beklenti içinde. Onlar da PICTES öğretmenleri. PICTES; Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi’nin adı. 2 yıllık bir AB projesi olan bu uygulama bu yıl son bulacak. Onlar da “Bize kadro verilsin” diyor.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı