‘Mesleki eğitim’ adı altında çocuklar sömürülüyor mu?

0

 ‘Mesleki eğitim’ adı altında çocuklar sömürülüyor mu? CHP çocuk işçiliği ile ilgili rapor hazırladı ve ‘mesleki eğitim’ ile ilgili veriler paylaştı. Raporda, ‘çırak işçi’ olarak çalıştırılan çocuk işçi sayısının 1 milyonu aştığına dikkat çekildi. Raporda, “Stajyer ve çıraklık adı altında ucuz iş gücü olarak çalıştırılmalarına son verilmeli” dendi.

CHP tarafından hazırlanan çocuk işçiliği raporunda, dünya genelinde 159 milyon çocuk işçi bulunduğu ve her yıl ortalama 10-12 bin çocuk işçinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiği belirtildi.

CHP Basın Birimi tarafından yapılan açıklamada, “Dünyada ve Türkiye’de Çocuk Emeği Sömürüsü Raporu”nu yayımladığı belirtildi.

‘MESLEKİ EĞİTİM’ ADI ALTINDA ÇOCUKLAR SÖMÜRÜLÜYOR MU?

Raporda, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın gelecekte eşitliği, adaleti tesis edecek, yoksulluğu ve ölümleri engelleyecek, özgür ve yenilikçi bireyler olarak yeni akımlar, yeni fikirler üreterek dünyayı yönetecek çocuklara Mustafa Kemal Atatürk tarafından armağan edildiği hatırlatıldı. Raporda, “23 Nisan ne yazık ki çocuklarımızı pençesine alan eşitsizlik, yoksulluk ve ölümlerin pençesinde kutlanıyor” denildi.

Dünya genelinde çocuk emeği sömürüsü ve istismarının her geçen yıl daha da arttığına dikkati çekilen raporda, dünya genelinde 159 milyon çocuk işçinin bulunduğu vurgulandı. Raporda, her yıl ortalama 10-12 bin çocuğun işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiğine dikkat çekildi

ÖZELLİKLE TARIM İŞÇİSİ OLUYORLAR

Bu çocuklardan 75 milyonunun fiziksel ve zihinsel gelişimlerini olumsuz etkileyen işlerde çalıştırıldığı belirtilen raporda, çalışan çocuk işçilerinin 95 milyonunu erkek, 64 milyonunu ise kızların oluşturduğu kaydedildi.

Raporda ayrıca çocuk işçilerin yüzde 72’sinin tarım, yüzde 16’sının hizmet sektörü, yüzde 12’sinin ise sanayi sektöründe çalıştırıldığı bildirildi.

TÜRKİYE’DE ÇOCUK İŞÇİ SAYISI NEDİR?

Türkiye’de özellikle “mesleki eğitim” adı altında çocuk işçiliğin yasal hale getirildiği savunulan raporda, şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye’de 2015 yılında çırak işçi sayısı 245 bin iken şu an hali hazırda çırak işçi olarak çalıştırılan çocuk işçi sayısı 1 milyonu aşmış durumdadır. Ayrıca Türkiye’de yaklaşık olarak 600 bin civarında kayıt dışı çalışan çocuk işçi bulunmaktadır. Türkiye’de ‘çırak’ ve ‘stajyer’ adı altında milyonlarca çocuk zorunlu olarak çalıştırılarak emek sömürüsüne maruz kalmaktadır.

ÇOCUKLARI KORUYACAK YASA ÇIKARILMALI

Türkiye’de çocukların ‘stajyer’ ve ‘çıraklık’ adı altında ucuz iş gücü olarak çalıştırılmalarına son verilmeli, 18 yaş altı çocukların çalıştırılmasının önüne geçilmesi için de gerekli yasal düzenlemeler bir an önce hayata geçirilmelidir.”

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı