Öğrenci değişim programları nedir?

0

Üniversiteli gençler için öğrenci değişim programları büyük fırsat. Başta Erasmus olmak üzere öğrenci değişim programları sizlere yurtdışında üniversitelerde okuma şansı veriyor. “Öğrenci değişim programları nedir, öğrenci değişim programlarına nasıl katılabilirim?” diye soruyorsanız işte size bunların yanıtı:

ERASMUS + ÖĞRENCİ DEĞİŞİM PROGRAMI NEDİR?
Avrupa Birliği’nin (AB) üniversite gençleri ve akademisyenleri için oluşturduğu bir değişim programı. Erasmus öğrenci değişim programları ile Avrupa üniversitelerinde bir ya da iki dönem okuyabilirsiniz. Bunun için öncelikle not ortalamanız önemli. Bu da önlisans ve lisans öğrencileri için 4 üzerinden 2.20, yüksek lisans ve doktora öğrencileri için ise 2.50. Ardından da üniversitenizde düzenlenen dil sınavına girmeli ve geçer not almalısınız. Erasmus notunuzun hesaplanmasında not ortalamanız ve dil sınavınız yüzde 50 etkili. Gittiğiniz ülkeye göre de aylık 300 ile 600 Euro arasında hibe alacaksınız. Bu hibeyi geri ödemeniz gerekmiyor. Erasmus Öğrenci Değişim Programı’ndan 3 ay ile 12 ay arasında yararlanabilirsiniz.

FARABİ ÖĞRENCİ DEĞİŞİM PROGRAMI NEDİR?
Farabi Öğrenci Değişim Programı sayesinde Türkiye’deki üniversitelerde bir ya da iki yıl değişim öğrencisi olabilirsiniz. Programa katılmak için eğitim gördüğünüz ve gitmek istediğiniz üniversitelerin protokol yapmış olmaları gerekiyor. Farabi’ye önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile öğretim üyeleri katılabilir. 400 TL burs alabiliyorsunuz. Ama aynı kentteki üniversiteye giderseniz burs alamazsınız. Farabi’ye katılmak için not ortalamanızın 4 üzerinden en az 2.5 olması gerek. Eğer eğitim gördüğünüz ve gideceğiniz üniversite yabancı dilde eğitim veriyorsa dil sınavına da girmelisiniz. Bu durumda dil ve not ortalaması yüzde 50 etkili olur.

Yükseköğretim kurumları her bir yarıyıl için bir başvuru ilanı yayınlar. Birinci ilan 15 Mart, ikinci ilan ise 15 Ekim tarihinden önce yapılır. Farabi öğrenci değişim programına her bir eğitim öğretim kademesinde birer defa katılabilirsiniz. Hazırlık ve birinci sınıf öğrencileri katılamaz.

MEVLANA ÖĞRENCİ DEĞİŞİM PROGRAMI NEDİR?
Mevlana Öğrenci Değişim Programı ile yurtdışında sadece Avrupa değil, dünyanın yaklaşık 40 ülkesine en az 1 en fazla 2 yarıyıl değişim öğrencisi olarak gidebilirsiniz. Örgün eğitim kurumu öğrencileri Mevlana’ya katılabilir. Önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerini kapsar. Hazırlık öğrencileri yararlanamaz. Önlisans ve lisans öğrencileri için not ortalaması 4 üzerinden en az 2.5, yüksek lisans ve doktora öğrencileri için en az 3 olmalı. Gidecek öğrencileri belirlemek için kullanılacak puan hesaplamasında yüzde 50 dil puanı, yüzde 50 not ortalaması dikkate alınır. Öğrencilere 420 TL ile 840 TL arasında burs verilir.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı