Öğrencilere ‘bulgur’ eğitimi

0

Öğrencilere ‘bulgur’ eğitimi. Duru Bulgur bulgurun hikayesini çocuklara anlatıyor. ‘Duru Bulgur’u Öğreniyor’ etkinliklerinde geçen ay  İstanbul, Bursa ve Ordu’da bulunan 25 okulda düzenlenen eğitimlerde, 1740 öğrenciye 60 atölye çalışması düzenlendi.

“Duru, Bulgur’u Öğreniyor” kitabının yazarı Celal Akbaş, eğitimlerde bulgurun üretim sürecinden sofraya gelene kadar geçirdiği süreci eğlenceli bir şekilde çocuklara anlatıyor. Ardından bulgurun oluşumu drama ile canlandırılıyor ve çocukların bulgura dokunarak tanımaları sağlanıyor.

ÖĞRENCİLERE ‘BULGUR’ EĞİTİMİ

Atölye çalışmasında Başbaşı bulgur pişirilerek çocuklara tattırılıyor. Okullardan ve velilerden yoğun ilgi gören eğitimlerle ilgili geri dönüşler oldukça olumlu.

Veliler eğitimlere katılan çocukların daha sonra evde de bulgur pişirilmesini istediklerini söylüyor. Proje kapsamında şu ana kadar 65 okulda 5 bin 991 çocuğa bulgur eğitimi verildi. Duru Bulgur Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Duru, projeye ilginin daha da arttığını belirtti. Çocukların bulgurun nasıl üretildiğini, sağlık açısından ne denli faydalı olduğunu öğrendiklerinde severek yediklerini kaydeden Duru, şöyle dedi:

“Aileler daha önce çocuğun bulgura itiraz ettiğini fakat tadım etkinliklerimizde bulguru tattıktan sonra ikinci tabağı istiyor. Biz de doğru bulguru seçmenin önemini, faydalarını ve nasıl pişirilmesi gerektiğini onlara anlatıyoruz. 65 farklı okulda, 5-7 yaş aralığında 5 bin 991 öğrenciye uygun bir eğitim metodu ile yaklaştık ve onların bulgurla barışmalarını ve tanışmalarını sağladık.”

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı