Öğretmen açığı 100 bin derslik açığı 58 bin

0

Öğretmen açığı 100 bin derslik açığı 58 bin. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz öğretmen açığı ile ilgili bilgi verdi. Bakan Yılmaz’ın açıklamasına göre öğretmen açığı 100 bin. Yılmaz, derslik açığının da 48 bin olduğunu belirtti.
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın öğretmen açığı, atamaları, öğretmenlere ek gösterge düzenlemeleri ve derslik açığına ilişkin açıklamaları şöyle:

ÖĞRETMEN AÇIĞI 100 BİN DERSLİK AÇIĞI 58 BİN

Yaklaşık 100 bin öğretmen ihtiyacımız var. Bu yıl, 25 bin öğretmen ataması gerçekleştireceğiz. Biz 584 binin üzerinde öğretmen ataması yaptık. Şimdi 25 bin öğretmeni de Eylül ayına kadar eğitim ailemizle buluşturacağız. 2019 yılı sonunda eğitimin kalitesinin artırılması adına ikili eğitime Türkiye’de son vereceğiz. 58 bin derslik ihtiyacımız var. 47 bin dersliği şu anda planlıyoruz, yapıyoruz.

ÖĞRETMENE 4 YILDA BİR BİLGİSAYAR

2002’den önce eğitime ayrılan kaynak bakımından Türkiye,AB ülkeleri arasında sonuncu sıradaydı. Şimdi ise eğitime Almanya’dan daha fazla kaynak aktarıyoruz. Fatih Projesi kapsamında sınıflarımızı 430 binin üzerinde akıllı tahta ile donattık. Öğretmenlerimize her 4 yılda bir, öğrencilere de 5. ve 9. sınıflarda yeni bilgisayar vereceğiz.

ÇAĞDAŞ ÜLKELERİN KRİTERLERİNİ YAKALADIK

Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı biz geldiğimizde 28’di, biz bu rakamı 17’ye düşürdük. Çağdaş ülkelerdeki kriterleriyakaladık. Fransa ve İtalya’da ise öğretmen başına düşen öğrenci sayısı bizden yüksek.
Biz geldiğimizde 688 bin öğrenci birleştirilmiş sınıflarda eğitim alırken biz bunu 165 bin 870’e düşürdük.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı