Okul fobisi kabusunuz haline dönüşmesin

0

Okul fobisi, özellikle çocuğu ilk kez okula başlayacak ailelerin en büyük kabuslarından   biridir.  Uzmanlar,  okul fobisinin korkulacak bir durum olmadığını, çocuğa biraz zaman tanımak gerektiğini ifade ediyor.

Anadolu Sağlık Merkezi’nden Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Dr. Zafer Atasoy,  okul fobisi ve neler yapılması gerektiği konusunda  şunları anlatıyor:

“Özellikle ilk kez okula gidecek çocuklar arasında bir patlama gibi ortaya çıkan okul fobisi; ağlama, okula gitmek istememe gibi verilen tepkilerin yanı sıra baş ağrısı, mide bulantısı ve kusma, ateşin çıkması gibi fiziksel rahatsızlıklar şeklinde de ortaya çıkabiliyor.  “Eve dönüyoruz” veya “Tamam okula gitmiyoruz” denildiğinde tablo tamamen değişiyor. Çocuğa bu yönde bir mesaj verildiğinde aniden bütün semptomlar ve belirtiler kayboluyor ve çocuk eski halini alıyor.”

 OKUL FOBİSİ NASIL YENİLİR?

Okul fobisi korkulacak bir durum değildir ve yaygın olarak görülür. İlk olarak kaygılardan arınmak gerekir.  Okul fobisi, aile ve öğretmenlerin işbirlikçi tutum ve davranışlarıyla da tamamen ortadan kalkabiliyor.  Donanımlı, çocukları gerçekten seven bir öğretmenle bu süreç daha kolay atlatılıyor. Çocuğun okula alışma sürecinde sabırlı olmak, okul fobisini yenmenin bir diğer önemli yoludur. Bu gibi durumlarda çocuğa biraz zaman verilmesi gerekir. Çocuk desteklenmeli, okula birlikte gidilmeli ve içeri girilmelidir. Orada onu beklemek ve buna belirli bir süre devam etmek  okul fobisini yenmesine yardımcı olur. Bu süreçte ebeveynin çocuğunu takdir etmeyi, okula gittiği için onu onurlandırarak ödüllendirmeyi ihmal etmemesi gerekir. 

 HER ŞEYE RAĞMEN KAYGI AZALMIYORSA

Bütün tedbirlere, doğru davranış ve tutumlara rağmen çocuğun kaygısı azalmıyor; kusma, altına yapma, arkadaşlarına veya öğretmenine karşı dersi sosyal olarak bozma gibi olumsuz durumlar devam ediyorsa, tablonun daha ayrıntılı bir şekilde incelenmesi gerekiyor. Bu noktada aile-çocuk ilişkisine yönelik ayrıntılı inceleme ve gerekirse ilaç kullanmaya kadar giden tıbbi çözüm yolları gündeme gelebiliyor. 

KREŞ FOBİSİ DAHA FARKLI

Kreşe giden çocukların okul fobisi daha farklıdır.  Kreşe veya okul öncesine başlayacak çocukta annesinin onu terk edeceği ve bir daha kavuşamayacağı gibi kaygılar olabiliyor. Özellikle annesinden hiç  ayrılmamış  çocuk için birdenbire böyle bir ayrılık dramatik hale gelebiliyor. Hatta annenin evde olması da gerekmiyor, çalışan bir annenin de çocuğu evden ayrılmayı bir şekilde istemeyebiliyor.

Şule YILMAZ

Sağlık Editörü

Paylaş

Yorumlar kapatıldı