‘Okul Gıdası’ logosu uygulaması bir yıl ertelendi

0

 ‘Okul Gıdası’ logosu uygulaması bir yıl ertelendi. Okul kantinlerinde yalnızca sağlıklı besinlerin satılmasına izin verecek olan ‘Okul Gıdası’ uygulaması tıpkı okul servisleri güvenliğinde olduğu gibi 1 yıl ertelendi

Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı kurumların bünyesindeki kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmelerinde satışa sunulacak hazır ambalajlı gıdalarda ‘Okul Gıdası’ logosu kullanılmasına ilişkin süre bir yıl uzatıldı.

‘OKUL GIDASI’ LOGOSU UYGULAMASI BİR YIL ERTELENDİ

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “Okul Gıdası Logosu Uygulaması Usul ve Esasları Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, tebliğ hükümlerine uyum sağlamaları için gıda işletmecilerine 7 Eylül 2020 tarihine kadar süre tanındı.

Tarım ve Orman, Sağlık ve Milli Eğitim bakanlıkları arasında imzalanan protokolle MEB’e bağlı bağlı resmi ve özel okul/kurumların bünyesinde faaliyet gösteren kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi işletmelerde satışa sunulacak hazır ambalajlı gıdaların etiketi üzerinde “Okul Gıdası” logosunun yer alması kararlaştırılmıştı. 

Tarım ve Orman Bakanlığınca hazırlanan tebliğin yürürlüğe girme tarihi daha önce 16 Eylül olarak belirlenmişti.

Gıda üreticileri ile kantinciler ise kantinlerde yalnızca Okul Gıdası logolu ürünlerin satışına “ürün bulunmuyor” ve “kantinde yasak marketlerde, AVM’lerde serbest” sözleriyle itiraz etmişti.

‘Okul Gıdası’ logosu olmayan enerji içecekleri, kolalı içecekler, kızartmalar, cipsler, şekerler gibi enerji yoğunluğu yüksek ürünler okul kantinlerinde satılmayacaktı.

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı