Okul öncesi eğitim neden önemli ?

0

Okul öncesi eğitim için yapılan 1 TL’lik yatırım, 7 TL olarak geri dönüyor. Erken çocukluk eğitimi ise 2 okul yılına denk geliyor. Tüm araştırmalar okul öncesi eğitimin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. 

Erken çocukluk eğitimi konusunda çalışan en önemli sivil toplum kuruluşlarından biri Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV). AÇEV’in yaptığı araştırmalar bu eğitimi alan çocuklardaki gelişime dikkat çekiyor. Çünkü çocukların en hızlı gelişimi 6 ay -6 yaşları arasında oluyor. Çocuklarda beyin gelişiminin büyük bölümünün tamamlandığı yaş aralığı ise 0-4 yaş. Eğer çocuklarınız için birşey yapmak istiyorsanız bu yaş dilimlerini çok iyi değerlendirmeniz gerekiyor.

TOPLUM İÇİN DE FAYDALI YATIRIM

Okul öncesi eğitim için yapılan yatırımı yalnızca çocukların gelişimi açısından faydalı olarak düşünmek de hatalı. Çünkü bu eğitim topluma da ekonomik ve sosyal kazanç sağlıyor.

Prof. Dr. Mehmet Kaytaz, Kaytaz’ın AÇEV için hazırladığı “Türkiye’de Okul Öncesi Eğitimin Fayda- Maliyet Analizi” başlıklı raporundaki veriler de okul öncesi eğitim için yapılan yatırımın ne kadar  kârlı yatırım olduğunu da kanıtlıyor. Kaytaz okul öncesi eğitim alan çocuklarda sınıf tekrarının yani sınıfta kalma oranlarının düştüğünü söylüyor. Erken çocukluk eğitimi alan çocukların üniversite gitme oranı yükseliyor. Üniversite mezunları olarak da yüksek maaşlı işler bulma şansları oluyor. Tüm bunlar hesaplandığında ise okul öncesi eğitim için yapılan 1 TL’lik yatırımın 7 TL olarak topluma geri döndüğü ortaya çıkıyor. Oysa bir çimento fabrikasına yapılan 1 TL’lik yatırımın geri geri dönme oranı Dünya Bankası raporuna göre 2.27 TL.

Yine OECD tarafından yapılan araştırmalar da okul öncesi eğitimin 2 okul yılına denk geldiğini gösteriyor. AÇEV kurucuları arasında yer alan Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı’nın erken çocukluk eğitimi alanında yaptığı araştırmada benzer sonuçlara işaret ediyor. Kağıtçıbaşı’nın araştırmasına göre okul öncesi eğitim alan çocukların 3’te 1’i üniversiteye gidiyor ve iş hayatında daha başarılı oluyor.

İşte tüm bu araştırmalar okul öncesi eğitimin ne kadar önemli olduğunu ve erken çocukluk eğitime yapılacak yatırımın ne kadar önemli olduğuna işaret ediyor. Erken çocukluk eğitimi konusunda çalışan sivil toplum kuruluşlarının önerisi ise okul öncesi eğitimin zorunlu hale getirilmesi ve ücretsiz olması.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı