Okul servisleri güvenliği yine 1 yıl ertelendi

0

Okul servisleri güvenliği yine 1 yıl ertelendi. Okul servislerine ‘güvenlik’ için getirilen düzenleme yine ertelendi. Okul servislerini daha güvenli hale getirilecek değişiklikler arasında sensör ve araç içi kamera gibi sistemlerin yer almasını öngören düzenlemenin başlangıç tarihi 3 Eylül 2020 oldu.

2017 yılında İzmir’de 3 yaşındaki Alperen Sakin’in servis aracında unutularak hayatını kaybetmesi üzerine okul servislerinin güvenliği gündeme gelmişti. 3 bakanlık Ulaştırma, İçişleri ve Milli Eğitim bakanlıkları okul servisleri için düzenle kararı almıştı. Okul servisleriyle ilgili yönetmelik hazırlandı.

OKUL SERVİSYERİ GÜVENLİĞİ YİNE 1 YIL ERTELENDİ

Buna göre, her koltukta oturmaya duyarlı sensörlü sistem bulundurulacak, her çocuk için 3 nokta emniyet kemeri ve gerekli koruyucu tertibat sağlanacak, araçlara da kamera kayıt cihazı konulacaktı.

Yönetmelik 25 Ekim 2017’de yayınlandı ama bu değişiklikleri yapmaları için servisçilere 3 Eylül 2018′ kadar süre tanındı. Ancak artan maliyetler nedeniyle uygulanma tarihi 3 Eylül 2019’a ertelendi. Yönetmeliğin uygulanma tarihi bu yıl bir kez daha ertelendi. Bu değişikliklerin yapılması için verilen süre 3 Eylül 2020’ye uzatıldı.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı