Okul sütü içmeye ikinci dönem devam

0

İlk kez 2012 yılında uygulanmaya başlanan Okul Sütü projesi önümüzdeki öğretim yılında da sürecek. Resmi Gazete’de yayımlanan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, Okul Sütü Programı Uygulama Tebliği’ne göre okul sütü projesi 6’ncı yılına giriyor.

Projeye göre 2016-2017 eğitim yılının ikinci döneminde, bağımsız anaokulu, uygulama sınıfı, anasınıfı ve ilkokul öğrencilerine haftada 3 gün 200 mililitre içme sütü dağıtılacak.

Tebliğe göre proje kapsamında öğrencilere her hafta pazartesi, çarşamba ve cuma günleri 200 mililitre ambalajlı, yağlı, sade UHT içme sütü verilecek. Özel öğretim kurumları da programa eşdeğer süt veya süt ürünü tüketilmesini sağlamaları halinde, velinin görüşü esas alınarak kurum yönetiminin kararı doğrultusunda programın dışında tutulacak.

DUYARLILIĞI OLAN ÖĞRENCİLERE YOK
Okul sütlerinin alımı, yurt içinden temin edilen çiğ sütlerden gerekli belgeye sahip ve ülke içinde UHT içme sütü üretimi yapan gıda işletmelerinden yapılacak. Öğrenci velileri, öğretmenler, aile hekimleri veya sağlık kurumları tarafından süte karşı duyarlılığı belirlenen öğrenciler, okul yönetimleri tarafından program dışında tutulacak.

OKUL SÜTÜ İÇİN AİLE BİLGİLENDİRMESİ
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Sağlık Bakanlığı aileleri süt içimi sonrası oluşabilecek basit rahatsızlıklar ve bulguların anlatıldığı eğitim programları düzenleyecek. Bu programların materyallerini ise Ulusal Süt Konseyi sağlayacak.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı