Okula düzenli gelen daha rahat uyum sağlıyor

0

Okula düzenli gelen daha rahat uyum sağlıyor. Okula ilk kez başlayan çocuk için yeni bir eğitim ortamı, yeni arkadaşlar, yeni yetişkinlerle tanışmak gibi zengin deneyimler sağlar. Çocuğun okula hazır oluşu önemlidir. Çocuğun yaşantısında heyecan verici bir olaydır, okula başlamak. Yaşamındaki bu önemli dönemi mutlu ve kolay atlatabilmesinde; gittiği okulun altyapısı, hazırlanan ortam, okula uyum programı ve ailenin tutumu önem taşır.

 

OKULA DÜZENLİ GELEN DAHA RAHAT UYUM SAĞLIYOR

 

MEF Okulları Rehberlik ve Psikolojik Danışmanları uyum süresine dikkat çekiyorlar. Uyum sürecine etki eden hangi faktörler bulunuyor:

Çocuğun kişilik yapısı (bağlanma ve ayrılma kaygısı, güven problemi, sosyal beceri), aile içi ilişkiler, endişeli anne baba tutumları, daha önceki okul yaşantısı, okul kavramı ve okul hakkındaki ön bilgiye sahip olmaması.

Çocuğun okulda kendini güvende ve rahat hissetmesi için zamana ihtiyacı olacaktır. Tüm insanlar gibi çocuklar için de, bulundukları ortamda sevgi ve güven ilişkisinin olması oldukça önemlidir.

 

OKULA SÜREKLİ DEVAM ETMESİ SAĞLANMALI

 

Çocuğun okula tümüyle uyum sağlayabilmesi, okul yaşantısını düzenli sürdürebilmesiyle ilişkilidir. Okula sürekli devam eden çocukların devamsızlık yapan çocuklara oranla okula uyum süreçleri, daha hızlı gerçekleşmektedir. Bu süre içerisinde hiç sorun yaşamadan uyum sağlayan ve bu dönemi rahat atlatan çocuklar olduğu gibi, geçici sorunlar yaşayan ya da okul fobisi yaşayan çocuklar da olabilir.

 

ANNE BABANIN TAVRI ÇOK ÖNEMLİ

 

Diğer önemli bir konu ise anne-babanın çocuğu okula bırakırken, kararlı ve huzurlu bir ifade takınması, sözlü yada beden dili ile olumlu mesaj vermesi, çocukta okula olan güven duygusunun oluşmasını destekler. Ailenin çocuktan habersiz ayrılması veya gözleri ile bile olsa “Keşke çarem olsa da seni alıp gidebilsem.” mesajını veren ifadesi, çocuğun  uyum sürecinin uzamasına neden olur. Çocuktan ayrılırken kararsız bir tutum sürdürülmesi, çocuğun mutsuzluğunun ve güvensizliğinin oluşmasına neden olur.

 

ÇOCUKLARI SÜREKLİ SORGULAMAYIN

 

Okulla ilgili yaşanan olumsuz bir algıyı çocukla paylaşmak ve sürekli çocuğu merak sorular ile sorgulamak, çocukta “acaba bu okulda başıma bir şey gelir mi” endişesinin oluşmasına neden olabilir. Anne babaların çocuklarından ayrılmak istememesi ve bu konuda suçluluk duymaları, ayrılma kaygılarını arttırabilir. Bu süreç uzadığında, okul fobisi ile karşı karşıya kalınabilinir. Okul fobisi ile karşılaşıldığında, bunun nedenleri çok iyi araştırılmalı ve çocuk mutlaka okula devam konusunda yüreklendirilmelidir. Anne babalar çocuklarına okulla ilgili bilgi verirken, kendi kaygılarını çocuğa hissettirmeden, okulun yeni ve eğlenceli şeylerin öğrenildiği, yeni arkadaşların edinildiği bir ortam olduğunu anlatmalıdır.

 

İLK GÜN KUTLAMASI YAPILMALI MI?

Okulun ilk gününün ardından, evde çocukla birlikte geçirilen özel ve kaliteli zaman da önemlidir. Eve dönen çocuğa, “okulun ilk günü kutlaması” yapılabilir. Böylece çocuğa, okulda nasıl vakit geçirdiğini anlatabileceği bir ortam sağlanmış olur. Anne babalar, kendi okul deneyimlerinden, arkadaşlarıyla nasıl tanıştığından ve olumlu, eğlenceli okul anılarından bahsedebilirler.

 

Okula uyum sürecini ve okul yaşantısını daha verimli ve mutlu kılabilmek için, çocuklara öncelikle sevgi ve koşulsuz kabul gösterilmelidir. Yeni girdikleri bu ortamda kendilerini güven içinde hissetmeleri için, her türlü desteğin verilmesi gerekir. Çocukların her birinin farklı duyguları, düşünceleri ve kendilerine özgü davranışları olduğunu bilmek önemlidir. Çocuğu, diğer çocuklarla kıyaslamamalıdır. Çocuğun okula başladığı yeni dönemde tam güven geliştirebilmesi için, zamana ihtiyacı vardır. Bu dönemde çevresini gözlemleyip toplumsal kuralları benimsemesi, arkadaşları ve öğretmenleri ile iletişim kurmayı öğrenmesi, ailesi tarafından yüreklendirilmesi duygusal olarak çocuğu güçlendirecektir.

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı

  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d
  • palembang4d