Okullar açılmıyor: Uzaktan eğitim 30 Nisan’a kadar uzatıldı

0

Okullar açılmıyor: Uzaktan eğitim 30 Nisan’a kadar uzatıldı. 16 Mart’ta koronavirüs yüzünden iki hafta tatil edilen okulların 30 Mart’ta açılması planlanıyordu. Ancak okullar 30 Nisan’a kadar açılmayacak ve uzaktan eğitim sürecek. Yükseköğretim kurumları ile ilgili kararı YÖK verecek.

Eğitim gündemi ile toplanan Koronavirüs Bilim Kurulu’nun toplantısı okullarda aranın uzatılmasıyla sonuçlandı. Geçtiğimiz 12 Mart’ta toplanan bilim kurulu 18 milyon ilkokul, ortaokul ve lise öğrencisi ile 7.5 milyon üniversiteliyi ilgilendiren karar almıştı. Buna göre okullarda 6-10 Nisan tarihleri arasında yapılacak ara tatil, öne çekildi. Bu tatil 16-23 Mart tarihleri arasında yapılacak. Bunun ardından ise öğrenciler okula devam etmeyecek. Bir hafta daha evlerinde olacaktı ve eğitim de uzaktan TRT kanallarıyla yapılacaktı. EBA TV olarak TRT’ye ait 3 kanal uzaktan eğitime başladı. Yükseköğretim kurumları için ise 3 haftalık kapanma kararı alındı. Üniversitelerde de tıpkı ilk, orta ve liselerdeki gibi 23 Mart’tan itibaren uzaktan eğitim başladı. Okulların 30 Mart’ta açılması planlanıyordu.

OKULLAR AÇILMIYOR: UZAKTAN EĞİTİM 30 NİSAN’A KADAR UZATILDI

Bu kez toplantıdan 18 milyon öğrenci için uzaktan eğitimin 30 Nisan’a kadar uzatılmasına karar verildi. Kararı Milli Eğitim Ziya Selçuk açıkladı. Selçuk’un açıklaması şöyle:

“Birinci referans noktası çocuklarımızın sağlığı. Bu hafta bizim test haftamızdı ama önümüzdeki haftadan itibaren çok daha kaliteli, dolu dolu programlarla çocuklarımızın eğitimini yapmaya devam edeceğiz. Bu uzaktan eğitim kısmının dışında da en kısa süre içerisinde yüz yüze eğitimle telafi yapma çalışmalarımız da devam ediyor. Telafinin ne zaman, nasıl olacağı Bilim Kurulumuzun önerileriyle doğrudan doğruya ilgili.

SINAVLARLA İLGİLİ SENARYOLARIMIZ VAR

Bütün bu çalışmalara baktığımızda, eğitimde elbette kayıplar, eksikler olacaktır. Fakat bütün vatandaşlarımızın, anne babaların müsterih olmasını isterim. Çocuklarınızın her türlü eğitsel ihtiyaçlarının tamamlanması ve telafisi, sınavlar konusunda her türlü senaryoya hazırız. Hiçbir şekilde bir eksik bırakmadan, bu bir maraton koşusudur, bu yolculuğu, koşuyu yürüteceğiz. Kimsenin gereğini yapacağımızdan hiçbir endişesi olmasın. 

EVDE EĞİTİM UZUYOR

Bu çerçevede Bilim Kurulu’nun da önerisiyle evde eğitim sürecini bir müddet daha uzatma ihtiyacı doğdu ve 30 Nisan tarihi ortaklaşa bir kararla ortaya konuldu. 30 Nisan’a kadar okullarımızın tatil olması ve uzaktan eğitimin devam etmesi konusunda bir karar söz konusu. Bizim zaten bir hazırlığımız olduğu için daha da çalışmalarımızı zenginleştirerek gereken her türlü ihtiyacı karşılayacağız.

Her türlü senaryoya hazırız. Sınav da dahil olmak üzere. Uzaktan eğitim 30 Nisan’a kadar uzatıldı. Özel öğretim kursları da bu tarihe kadar uzatıldı.

Sınavların ertelenmesi ya da ertelenmemesi bilimsel kararlara bağlı. Kararlar ne olursa olsun tedbiri hazır. YKS için kararı YÖK ve ÖSYM verir.

LGS’de öğrencilere sadece okulda yüz yüze gördükleri konulardan gireceklerini söylemiştik.

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı