ÖSYM Arnavutça ve Boşnakça dillerinden de sınav yapacak

0

ÖSYM, Arnavutça ve Boşnakça dillerinden de sınav yapacak. ÖSYM’in yabancı dil sınav sayısı Arnavutça ve Boşnakçanın da eklenmesiyle birlikte 25’e çıktı.  ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, sınav başvurularının 15 Şubat’a dek süreceğini söyledi. Arnavutça ve Boşnakça dilleri ile ilgili ilk sınav 1 Nisan tarihinde yapılacak.

ÖSYM ARNAVUTÇA VE BOŞNAKÇA DİLLERİNDEN DE SINAV YAPACAK

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, sınav hizmeti verilen yabancı dil sayısının 25’e yükseldiğini belirtti. Özer, merkezin bugüne kadar 23 yabancı dilde sınav hizmeti verdiğini hatırlatarak, Boşnakça ve Arnavutçanın da eklendiğini açıkladı. bulunmamasının önemli bir eksiklik olduğuna işaret etti.

Resmi Gazete’de, “Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik’te Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”in yayımlanmasıyla bu eksikliğin giderildiğini bildiren Özer, şöyle dedi:

“Kurumumuz artık Arnavutça ve Boşnakçanın da dahil olduğu 25 yabancı dilde sınav hizmeti verecek. Bu dillerle ilgili sınav başvuruları bugün başlıyor ve 15 Şubat’a kadar devam edecek. Arnavutça ve Boşnakça dilleri ile ilgili ilk sınav da 1 Nisan tarihinde yapılmış olacak.”

“Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik”in dördüncü maddesinde yapılan değişiklik bugün Resmi Gazete’de yayımlanmış ve kamuda tazminat ödenen diller arasına Arnavutça ve Boşnakça da eklenmişti.

ÖSYM HANGİ DİLLERDE SINAV YAPIYOR?

Kamu personeli için yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı şu dillerden gerçekleştiriliyor:

Almanca, Arapça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca, Ermenice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça, Ukraynaca, Yunanca, Arnavutça, Boşnakça.

 

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı