Özel liselerde kayıt takvimi belli oldu mu?

0

Özel liselerde kayıt takvimi belli oldu mu? Aralarında Amerikan, İtalyan, Fransız, Alman ve Avusturya liselerinin de bulunduğu yabancı ve Türk özel liseleri öğrencilerini devlet liseleri için tercihler başlamadan önce kayıt edip, sistemden çıkmak istiyor. Okullar Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) taslak olarak kayıt takvimi sunacak. Bu takvimde en az iki önkayıt ve kesin kayıt döneminden sonra boş kalan kontenjanlar için de serbest kayıt dönemi olacak. Bu yıl da özele kayıt yaptıran devlet için tercih yapamayacak.

ÖZEL LİSELERDE KAYIT TAKVİMİ BELLİ OLDU MU?

Gazete Habertürk’ten Pervin Kaplan’ın haberine göre Özel liseler bu yıl öğrencilerini 2 Haziran’da yapılacak Liseye Geçiş Sınavı (LGS) puanlarına göre alacak. Dün de Türkiye Özel Okullar Derneği’ne üye okullar hem taslak takvimlerini belirlemek için toplantı. Yaklaşık 60 okulun kurucu ve yöneticisinin katıldığı toplantıda 9 kişilik Özel Okullar Sınav Yürütme Kurulu da oluşturuldu.
Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Dal LGS sonuçlarının 22 Haziran’da açıklanacağını hatırlatarak, şunları söyledi:

DEVLETTEN ÖNCE KAYITLARIMIZI TAMAMLAYALIM

“Bir taslak takvim oluşturduk, bunu bakanlık ile paylaşıp, kamuoyuna duyuracağız. En az iki önkayıt-kesin kayıt bir de serbest kayıt dönemi planlıyoruz. Sonuçlar 22 Haziran’da açıklandıktan sonra bakanlıktan kayıtlarımızı yapabilmek için en az 15 günlük bir süre tanımalarını isteyeceğiz.”

ÖZELE KAYIT YAPAN DEVLETTE TERCİH YAPAMAYACAK

Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da özel okula kayıt yapan öğrencilerin devlet liseleri için tercih yapmayacağını söyleyen Dal, “Özel okullar kayıtlarını tamamladıktan sonra devlet liseleri için tercih dönemi başlar” dedi.
Dal özel okullar çatısı altında aralarında yabancı özel liselerin de olduğu 70 ile 100 arasındaki okulun derneğin oluşturacağı takvime göre kayıt işlemlerini yapacaklarını düşündüklerini ifade etti.

27 HAZİRAN’DA KAYITLAR BAŞLAYABİLİR

Özel okul yöneticileri yaptığımız görüşmede kayıtların 27 Haziran’da başlamasını beklediklerini dile getirdi.

500 TAM PUAN ÜZERİNDEN AÇIKLAYACAKLAR

Özel liseler sayısal ve sözel olmak üzere 2 bölümden oluşacak ve 90 sorunun yer aldığı bakanlık tarafından yapılacak sınavın sonucunu kullanacaklar. Bu sınavın puanı da 500 tam puan üzerinden açıklanacağı için özel okulların da en yüksek puanı 500 olacak.

YARGI SORU İPTAL EDERSE NE OLACAK?

Bu arada özel okulların kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra yargıdan soru ya da soru iptalleri geldiği takdirde yapılan kayıtların ne olacağı en çok merak edilen konu oluyor. LGS Kılavuzu’na göre sorulara, cevap anahtarlarına ve sonuçlara itiraz bunların MEB sitesinden yayımlanmasından itibaren 5 işgünü içinde yapılacak. Veli önce 20 TL yatıracak ve itirazını yapacak. Dava ise 10 gün içinde açılacak. Yargı ise 45 gün içinde karar vermezse MEB’in açıkladığı sonuçlar geçerli olacak. Ama 45 gün içinde yargıdan iptal kararı çıkarsa ve puanlar da tekrar hesaplanırsa bu süre içinde kayıtlarını yapan özel okullarda değişen puanlara göre nasıl bir yol izleneceği soru işareti oluşturuyor.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı