Özel öğretim kursları: Kapanma kararı ertelendi mi?

0

Özel öğretim kursları: Kapanma kararı ertelendi mi? Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) geçtiğimiz ocak ayında (MEB) temel liseler ile özel öğretim kurslarının bu öğretim yılının sonunda kapanacağını duyurdu. Temel liselerin zaten yasada belirtildiği gibi kapanma takviminin uygulanacağını hatırlatan bakanlık, özel öğretim kurslarıyla ilgili de yeni karar almış oldu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da bu açıklamanın ardından velilere çağrı yaparak, “Çocuklarınızı kaçak kurslara yollamayın” çağrısı yaptı. Ayrıca MEB, kapanacak kursların yerine açılacak kaçak kurslara da ağır cezalar getirileceğini duyurdu.

ÖZEL ÖĞRETİM KURSLARI: KAPANMA KARARI ERTELENDİ Mİ?

Yaklaşık 5 aydır ise özel öğretim kursları ile ilgili bir gelişme yaşanmadı. Bu kursların kurucuları, eğitimciler, veliler ve öğrenciler ise ne olacağını sordu. Bakanlık ise önce kursların kapanmasını öngören yasa değişikliği önerisini hazırladı. Ardından ise bu öneride değişiklik yaptı. pervinkaplancom haberine göre özel öğretim kursları bu yıl da öğrenci alacak ve 2020 öğretim yılı sonunda kapanacak.

Edinilen bilgiye göre işte bu düzenleme için kanun teklifi hazırlandı ve Cumhurbaşkanlığına gönderildi.Bu düzenlemeye göre özel öğretim kursları bu yıl kapatılacak ancak kararın uygulanması bir yıl ötelenecek. Yani 2019-20020 öğretim yılı için özel öğretim kursları öğrenci alabilecek. Hazırlanan takvime göre kurslar haziran 2020’de kapanmış olacak.

MEB‘in hazırladığı düzenleme böyle. Ancak bu düzenlemenin geçerli olması için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu teklifi onaylaması ve Meclisten geçmesi gerekiyor.

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı