Özel okul öğrencisi ne kadar teşvik alacak?

0

Özel okul öğrencisi ne kadar teşvik alacak? Özel okul öğrencisine kaç TL eğitim desteği verilecek? 2018-2019 eğitim ve öğretim yılında, özel okullarda öğrenim görecek 75 bin öğrenci, ilk defa teşvik alacak. Özel okul öğrencisi için teşvik miktarı 3 bin 290 TL ile 4 bin 610 TL arasında değişiyor.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan “2018-2019 Eğitim ve Öğretim Yılında Özel Okullarda Öğrenim Gören veya Görecek Öğrenciler İçin Eğitim ve Öğretim Desteği Verilmesine İlişkin Tebliğ”, Resmi Gazete’de yayımlandı.

ÖZEL OKUL TEŞVİKLERİ BELLİ OLDU? KAÇ TL TEŞVİK VERİLECEK?

Tebliğe göre, 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında, örgün eğitim yapan özel ilkokul, ortaokul ve liselerde öğrenim gören Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrenciler için resmi okullarda öğrenim gören bir öğrencinin okul türüne göre, her kademede okulun öğrenim süresini aşmamak üzere teşvik verilecek.

OKUL ÖNCESİ EĞİTİME DESTEK

Teşvikten okul öncesi eğitim kurumlarında okuyan, 48-66 ay arasındaki çocuklar en fazla 1 yıl bu destekten yararlanacak. Teşvik, Bakanlıkça eğitim kademelerine göre her bir derslik için belirlenen asgari öğrenci sayısının üzerinde ve her durumda derslik başına belirlenen azami öğrenci sayısını geçmemek üzere verilebilecek. Teşvik alacak toplam öğrenci sayısı her yıl Hazine ve Maliye Bakanlığı ile MEB tarafından belirlenecek.

HANGİ ÖLÇÜTLER DİKKATE ALINACAK?

Teşvik, yörenin kalkınmada öncelik derecesi ve gelişmişlik durumu, öğrencinin ailesinin gelir düzeyi, eğitim bölgesinin öğrenci sayısı, desteklenen öğrenci ve öğrencinin gideceği okulun başarı seviyeleri ile öncelikli öğrenciler gibi ölçütler ayrı ayrı veya birlikte dikkate alınarak verilecek.

 

KİM NE KADAR TEŞVİK ALACAK?

2018-2019 eğitim ve öğretim yılında, 5580 sayılı Kanun kapsamında açılan özel okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise ve temel lise türlerinde öğrenim görecek her bir öğrenciye verilecek teşvik tutarları ile ilk defa destek verilecek öğrenci sayıları belirlendi. İlk kez destek alacak öğrenci sayısı 75 bin oldu.

İşte hangi öğretim kademesinde kaç öğrenci ne kadar destek alacak.

OKUL ÖNCESİ: 6 bin öğrenciye 3 bin 290’ar lira

İLKOKUL: 15 bin öğrenciye 3 bin 960’ar lira.

ORTAOKUL VE LİSE: 15 biner öğrenciye 4 bin 610’ar lira

TEMEL LİSE: 24 bin öğrenciye 3 bin 960’ar lira

DESTEK BAKANLIK BÜTÇESİNDEN

İllere göre eğitim ve öğretim desteği verilecek okul kademe ve türleri, öğrenci sayısı, öğrenci ve okul seçilmesine ilişkin ölçütler ile diğer ilgili hususlar Milli  Eğitim Bakanlığı’nca yayımlanacak kılavuzda belirtilecek.

İllere okul türlerine göre ayrılan öğrenci kontenjanından az talep gelmesi durumunda MEB, boş kalan kontenjanları aynı okul türünden talebin fazla olduğu illerde kullanabilecek. Teşvik, MEB bütçesine bu amaçla konulan ödenekten karşılanacak.

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı