Özel okula teşvik kalkıyor

0

Özel okula teşvik kalkıyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2014-2015 öğretim yılından bu yana özel okullarda okuyan öğrencilere verilen öğretim desteğinin kaldırılacağını söyledi. Özel okula teşvik kaldırıldığında ayrılan bütçe dezavantajlı durumda olan resmî okullarımızdaki niteliksel ve nicel gelişime hizmet edecek.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) ile üniversitelerin 2019 yılı bütçelerinin görüşmelerine başlandı.

ÖZEL OKULA TEŞVİK KALKIYOR

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bakanlığının 2019 yılı bütçesine ilişkin sunum yaptı. Selçuk, “Önümüzdeki süreçte özel öğretime teşvik uygulamasını kademeli olarak azaltarak, kaldıracağız” dedi.

Uygulama kademeli olarak kaldırıldığı için şu anda teşvik alan öğrencilere destek ödenmeye devam edecek. Ama yeni teşvik verilmeyecek.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Meclis’te yaptığı konuşmada özel okula teşvik konusu ile özel okullarda öğrenci sayıları hakkında da bilgi verdi. İşte Selçuk’un özel okullarla ilgili verdiği bilgiler:

TEŞVİK UYGULAMASI NE ZAMAN BAŞLADI?

2014-2015 eğitim ve öğretim yılında Bakanlığımızın başlatmış olduğu eğitim ve öğretim desteği uygulaması, devlet okullarındaki ikili eğitim yükünün ve derslik başına düşen öğrenci sayısının azaltılmasına katkı sağlamıştır.

TEŞVİK ALAN ÖĞRENCİ SAYISI NE OLDU?

2017-2018 eğitim ve öğretim yılında 301 bin 777 öğrenciye 1 milyar 207 milyon 708 bin 478 TL eğitim ve öğretim desteği ödemesi yapılmıştır.

2018-2019 eğitim ve öğretim yılında geçen yıllardan hak kazanan ve bu eğitim ve öğretim döneminde yeni katılan 75.000 öğrenci ile toplamda 253 bin 827 öğrencinin eğitim ve öğretim desteğinden faydalanması planlanmıştır.

NE KADAR DESTEK ALDILAR?

2018-2019 eğitim ve öğretim yılında ödeme miktarları Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Bakanlığımızın müştereken belirlediği oranda artırılarak, eğitim ve öğretim kademesine göre yıllık 3.290 TL ile 4.610 TL arasında değişen eğitim ve öğretim desteği ödenecektir.

KADEMELİ OLARAK AZALTARAK, KALDIRACAĞIZ

Özel öğretimde istatistiklerden de anlaşılacağı üzere nicelikle ilgili önemli ilerlemeler sağlanmıştır. Önümüzdeki süreçte özel öğretime teşvik uygulamasını kademeli olarak azaltarak kaldıracağız. Buradaki bakış açımız dezavantajlı durumda olan resmî okullarımızdaki niteliksel ve nicel gelişime hizmet etmektir.

 

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı