Özel okullar ne kadar zam yapacak?

0

Özel okullar ne kadar zam yapacak? Bir süredir özel okullardan bazılarının ekonomik sıkıntı yaşadıkları konuşuluyor. Son 5 yıl içinde sayıları da öğrenci sayıları da yüzde 100 artan özel okullar ne durumda tartışmaları yapılıyor. Ama milyonlarca veliyi ilgilendiren bir başka konu ise özel okullar ne kadar zam yapacak? 2019-2020 öğretim yılı özel okullar ne kadar zam yapacak? Özel okullar öğrenim ücretleri nasıl belirlenecek?

ÖZEL OKULLAR NE KADAR ZAM YAPACAK?

Öğrenim ücretlerinin yüksekliği nedeniyle kamuoyunda sık eleştirilen özel okular ne kadar zam yapacak sorusuna yanıtı Türkiye Özel Okullar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Dal verdi. İşte Dal’ın açıklamaları:

MEB ZAMDA ÜST SINIRI BELİRLİYOR

Özel okullar ara sınıflara zam yaparken yasal olarak uyguladıkları bir faiz var. Özel okulun ara sınıflarının öğrenim ücreti, bir önceki eğitim öğretim yılında ilan edilen ücrete (Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi+ + Tüketici Fiyat Endeksi) / 2 oranına en fazla yüzde 5 artış yapılarak hesaplanacak.

Özel okullarda geçen yıl zam oranı yüzde 12 civarındaydı. Yönetmeliğe göre TÜFE, ÜFE oranlarına göre yüzde 18 civarında zam yapabilecekken, yüzde 12 yaptılar. Şu anda ise yönetmelik özel okullara yüzde 37’lere kadar zam yapma olanağı tanıyor. Ancak böyle bir zammı hiçbir okul yapmaz. Veliler zaten bu oranlara dayanamaz. Makul ve mantıklı, velisini ve aynı zamanda da işinin devamını düşünecek olan okulların bu oranda zam yapmayacaklarını düşünüyorum. Çünkü böyle kriz dönemlerinde okullar zam oranlarında enflasyonu dikkate almaz. Velinin ödeyebileceği rakamlarını bilirler.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı