Özel okullar ‘sınav’ ve kayıt sezonunu açtı

0

Özel okullar ‘sınav’ ve kayıt sezonunu açtı. Yeni yıl ile birlikte özel okullar için de erken kayıt ve bursluluk sınavları dönemi açılmış oluyor. Birçok okul kendi öğrencilerini seçmek için bursluluk sınavını ocak ayında yapmaya başlıyor. Bursluluk sınavı sonuçlarına göre okullar yüzde 100’e varan oranlarda burs da veriyor.

ÖZEL OKULLAR ‘SINAV’ VE KAYIT SEZONUNU AÇTI

Başta zincir okullar olmak üzere özel öğretim kurumları ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinden hangilerini burslu olarak okutacaklarını belirlemek için sınav yapıyor. Bursluluk sınavları yeni yıl ile birlikte yapılmaya başlıyor.

ERKEN KAYIT DÖNEMİ DE AÇILDI

Özel okullarda bursluluk sınavlarının yanı sıra erken kayıtlar da başladı. Özel okullar için yeni yıl ocak ve şubat ayları genel olarak erken kayıt döneminin açıldığı bir zaman dilimini oluşturuyor. Her yıl özel okullar bir sonraki öğretim yılı için öğrencilerini de garantilemek için kayıt yapmaya başlıyor.

ERKEN KAYIT BİR AVANTAJ MI?

Velilerin bu dönemde yanıtını aradıkları soruların başında işte bu soru erken kayıtın bir avantaj olup olmadığı. Çünkü bu dönemde okullar, kayıtlı olan öğrencilerinin velilerine hem alternatif olarak indirim hem de burs teklifinde bulunuyor. 

8’İNCİ SINIF  VELİLERİ KARARSIZ KALIYOR

 Veliler de bir sonraki yılın öğrenim ücretini garantilemek için bu teklifleri değerlendiriyor. Ancak bu dönemde en büyük sıkıntıyı 8’inci sınıf öğrenci velileri yaşıyor. Çünkü önümüzdeki haziran ayında LGS yapılacak. Veliler haklı olarak bu sınavın sonuçlarını gördükten sonra karar vermek istiyor.

DEVLET OKULUNA YERLEŞENE ÜCRET İADE

Özel okullar da velinin bu kaygısı için çareyi buldu. Eğer öğrenci LGS puanıyla bir devlet okuluna yerleşirse, birçok okul öğrenim ücretini iade edeceği teminatı veriyor. Ancak bu teminatın sözlü olmaması, yazılı olarak almanız gerektiğini unutmayın. Bu arada veli okul sözleşmesi imzalamayı da unutmayın.

VELİ-ÖZEL OKUL KAYIT SÖZLEŞMESİ NEDİR?

Özel okul kayıt sözleşmesi veli ile okul arasında yapılıyor. Bu sözleşmede kurumun yıllık öğrenim ücreti, öğrencinin kayıt edildiği yıllık öğrenim ücreti, yemek, kahvaltı, ödeme şekli, taksit tutarı, öğrencinin aldığı burs, indirim, kardeş indirimi bilgilerine yer veriliyor. Bu sözleşme öğrenciniz okuldan ayrılana kadar geçerli. Bu nedenle de indirim ya da burs miktarı ile koşullarının bu sözleşmede belirtilmiş olması gerek.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) de velilerin özel okullarla kayıt sözleşmesi yapmasını öneriyor. Çünkü söze değil, sözleşmeye güvenmeniz gerekiyor. Sözleşme olmadığı takdirde okuldan bir sonraki yıl için burs ya da indirim talebinde bulunamazsınız.

 

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı