Özel yetenek sınavı ile üniversiteli olun

0

Özel yetenek sınavı ile üniversiteli olun. Üniversiteli olmanın bir yolu da özel yetenek sınavlarından geçiyor. Özel yetenek gerektiren programların sınavlarını da seçme ve yerleştirme işlemlerini de yükseköğretim kurumları yapıyor.

Özel yetenek sınavı gerektiren programlar Tablo-5’te yer alıyor. Bu programlar arasında yaylı çalgılar, vurmalı çalgılar,  el sanatları, bale, drama ve oyunculuk, Türk müziği, tiyatro, şan, spor yöneticiliği, sahne ve gösteri sanatları, resim, plastik sanatlar, oyunculuk, opera, konser şarkıcılığı, oyunculuk, müzik teknolojileri, modern dans, heykel, keman,  gitar, fotoğraf, caz, çalgı eğitimi hatta öğretmenlik programları da yer alıyor.

ÖZEL YETENEK SINAVI İLE ÜNİVERSİTELİ OLUN

Eğer TYT puanınız 150 ve üzerindeyseniz bu sınavlara girebilirsiniz. Ancak bu barajı yükseköğretim kurumları isterlerse yükseltme hakkına sahipler. Hangi puandan adayları sınavlara alacaklarını zaten duyurmak zorundalar. Ancak burada engelli adaylar için ayrı bir düzenleme var. Onlar için geçerli puan TYT’de 100.

Merkezi yerleştirmeye katılmak yani TYT ya da AYT puanlarıyla tercih yapmak özel yetenek sınavlarına katılmanıza engel değil. Hem merkezi yerleştirmeye katılabilir, yani tercih yapabilirsiniz hem de özel yetenek sınavlarına girebilirsiniz. Merkezî yerleştirme ile bir yükseköğretim programına kesin kayıt hakkı kazanmış adaylar da isterlerse özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilirler.

 

EK YERLEŞTİRMEDEN YARARLANMA HAKKI

 

Merkezi yerleştirmeyle bir yükseköğretim kurumu programına yerleşenler kayıt yaptırmasalar bile ek yerleştirmeye katılamaz. Ama özel yetenek sınavıyla bir yükseköğretim kurumuna kayıt hakkı kazananlar ek yerleştirmeden yararlanabilir.

 

ÖĞRETMENLİKLERDE BARAJ KALMADI

 

Özel yetenek sınavlarıyla öğrenci alan programlar arasında öğretmenlikler de var.  Bunlar Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Müzik Öğretmenliği ve Resim-İş Öğretmenliği. Bu programları tercih edebilmek için TYT’de en düşük 240 bininci başarı sırası şartı arıyordu. Ancak YÖK’ün tıp, hukuk, mühendislik, mimarlık ve öğretmenlik başarı sırası barajını düşürülmesinden sonra güncellenen 2018 YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda özel yetenek sınavıyla öğrenci alan bu 3 bölüm için TYT’de en düşük 240 bininci olma şartı da kalktı.

KILAVUZDA HANGİ BİLGİ YER ALDI?

Kılavuzda yalnızca bu öğretmenlik programlarıyla ilgili olarak “2019-YKS’den itibaren özel yetenek sınavlarıyla öğrenci alan öğretmenlik programlarına başvuru yapabilmek için adayların TYT puanlarının en düşük 240 bininci başarı sırasına sahip olmaları gerekmektedir” bilgisine yer verildi.

YERLEŞİRSENİZ PUANINIZ DÜŞER

 

Özel yetenek sınavıyla bir yükseköğretim programına yerleşen ve kayıt olan öğrencilerin de gelecek yıl sınava girdiklerinde merkezi yerleştirmeyle yerleşenler gibi puanları yarıya düşer. Yani Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) 0.12 katsayı ile değil, 0.06 ile çarpılacak.

EŞDEĞER PROGRAMLARA YATAY GEÇİŞ VAR MI?

Özel Yetenek Sınavı sonuçlarına göre öğrenci alan programlardan Tablo-4’teki eş değer lisans programlarına yatay geçiş yoluyla geçmek isteyen adayların ilgili puan türünde 180 veya daha fazla puan almış olmaları zorunlu.

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı