Sağlıklı beslenme oyun ile öğretilecek

0

Sağlıklı beslenme oyun ile öğretilecek. Yaşar Üniversitesi ile Pınar Enstitüsü 5-7 yaş arası çocuklara dengeli ve sağlıklı beslenme için işbirliği yaptı. Sağlıklı beslenmeyi oyun yoluyla öğretmek için eğitim programlarında kullanılmak üzere oyun ve eğitim gereçleri tasarlandı. Eğitim gereçleri, Seferihisar’ın Doğanbey Köyü’nde keçe sanatçısı Ayfer Güleç tarafından kadınlara istihdam sağlayan Kadın Emeği Evi atölyesinde doğal keçeden üretildi.

SAĞLIKLI BESLENME OYUN İLE ÖĞRETİLECEK

Yaşar Üniversitesi tarafından Bilimsel Araştırma Projesi olarak desteklenen projede, tasarlanan ve prototipleri üretilen eğitim setleri, Selçuk Yaşar Kampusu’nda düzenlenen sergide yer aldı. Sergiye katılan Yaşar Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili İdil Yiğitbaşı, Pınar Enstitüsü ve Pınar Süt olarak, üniversite ile birlikte sağlıklı beslenme projesini yaşama geçirdiklerini söyledi. Yiğitbaşı, Pınar Enstitüsü’nün amacının çocuklarda beslenme bilincinin küçük yaşta oluşturulması ve sağlıklı bireyler yetiştirilmesi olduğunu vurguladı.
Yiğitbaşı şöyle konuştu: ‘Eğlenerek Hareket Edelim, Sağlıklı Beslenelim’ projesine eğitim materyalleri sağlanmasının yanı sıra tasarımların, kadınlara istihdam sağlayan Kadın Emeği Evi atölyesinde sağlıklı ve doğal keçeden üretilmesi, proje için güçlü bir yön oluşturmakta.”

ÜÇ BOYUTLU ÜRÜNLER TASARLANDI

Yürütücüsü olduğu projeyle ilgili Endüstriyel Tasarım Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Mine Ovacık şu bilgileri paylaştı:
“Tasarım projesi sürecinde, ana sınıfı çocukları için sağlıklı beslenme alışkanlıklarını edinmek için bir eğitim modeli, Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden danışman Doç. Dr. Sibel Sönmez tarafından oluşturuldu.
Katip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Dilek Ongan’ın da beslenme konusunda destek verdiği bu eğitimde kullanılacak, üç boyutlu besin piramidi, yiyecek, içecek ve tabakların ürün tasarımı, grafik tasarımı illüstrasyonları tasarım ekibi tarafından gerçekleştirildi. Tasarlanan üç boyutlu ürünlerin, çocuk sağlığına uygunluğu, organik ve çevre dostu bir malzeme olan doğal keçeden yapılmasına karar verildi. Tasarlanan oyun ve eğitim gereçlerinin prototipleri, Seferihisar’ın Doğanbey köyünde Hıdırlık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi üyesi keçe sanatçısı Ayfer Güleç tarafından kadınlara istihdam sağlayan Kadın Emeği Evi adlı atölyesinde üretildi. Ortaya çocukların oyun oynayarak öğrenebilmesi için bir set çıktı. Oyuncaklar, çocuklara günlük tüketmesi gereken besinleri, bu besinlerin nasıl oluştuğunu ve besinlerin yararlarını anlatmayı amaçlıyor. Üretilen besinler, tabaklar, yemekler vs. biten ürünlerle çocuklar oynadı, gözlemler yaptık. Eğitim süresince çocukların gördüğü görselleri evde oynayabilmeleri için bir çıkartma kitabı hazırlandı. Doç. Dr. Sibel Sönmez’in metinlerini yazdığı kitabın görsellerini Nilüfer Üstündağ hazırladı.”

5 İLDE UYGULANACAK

Pınar Enstitüsü Direktörü Ümit Savcıgil de 12 haftalık “Eğlenerek Hareket Edelim, Sağlıklı Beslenelim” eğitim projesiyle ilgili şöyle dedi:
“2016 yılından bu yana İzmir ve Manisa’da 44 bağımsız anaokulunda 3 bin 600 çocuğa ulaşıldı. Projenin Türkiye geneline yaygınlaştırılması için Milli Eğitim Bakanlığı ile protokol imzalandı. Önümüzdeki yıl 5 ilde uygulanmaya başlanacak. “

Paylaş

Yorumlar kapatıldı