Semboller ile ayrımcılık işte böyle yapılıyor

0

Semboller ile ayrımcılık işte böyle yapılıyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) hizmet içi eğitimleri kapsamında rehber öğretmenlere dağıttığı kitapta yer alan fotoğraflar tartışma yarattı. Bakanlık doğal afet, terör ve cinsel istismar gibi olaylar karşısında psikolojik destek sağlamak amacıyla “Psikososyal Önleyici Destek Programı” başlatmıştı. Bu program kapsamında hazırlanan kitapta yer alan fotoğraflar tepki çekti.

SEMBOLLER İLE AYRIMCILIK İŞTE BÖYLE YAPILIYOR

Kitapta başı açık kadınlar çocuklara şiddet ve istismar uygularken gösteriliyor. Buna karşın türbanlı kadınların ise şefkat gösterirken resmediliyor. Pervinkaplancom haberine göre bu fotoğrafların haberleştirilmesi üzerine ise MEB, açıklama yaptı.

MAKSATLI BİR ALGI AMACI TAŞIYOR

Bakanlık açıklamasında “Psikososyal Önleyici Destek Programı” kitabındaki 4 görselin biraraya getirilerek kamuoyuna sunulmasının maksatlı bir algı amacı taşıdığı belirtildi.

Kitabın öğrencilere yönelik değil, rehberlik öğretmenlerinin mesleki gelişimine kaynak olarak hazırlandığı söylenen açıklamada şöyle denildi: “Söz konusu haberde, kitapta yer alan 150’nin üzerindeki görsel içerisinden yalnızca 4 görsel bir araya getirilerek bütünü yansıtmayan maksatlı bir algı oluşturulmak istendiği görülmektedir. Hazırlanan kitap içeriğinde söz konusu haberde iddia edildiği gibi bir algının oluşup oluşmadığının araştırılması için ön değerlendirme ve inceleme çalışmaları başlatılmıştır.”

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı