Sınavlara hazırlayan ‘kurslar’ ne olacak? Kurslar kapanacak mı?

0

Sınavlara hazırlayan ‘kurslar’ ne olacak? Kurslar kapanacak mı? Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) geçtiğimiz ocak ayında temel liselerin yanı sıra 2019-2020 öğretim yılından itibaren sınavlara hazırlayan özel öğretim kurslarının kapatılacağını açıkladı. Sınavlara hazırlayan bu kursların da öğrenci kaydı yapamayacakları, aksi halde cezalandırılacakları belirtildi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da bu kursların kapatılacağını ve yerine bakanlığın içinde online eğitimin yer alacağı yeni bir sistem kuracağını açıkladı. Selçuk, yaptığı açıklamalarda velileri “Kaçak kurslara çocuklarınızı yollamayın” diye uyardı.

 SINAVLARA HAZIRLAYAN ‘KURSLAR’ NE OLACAK? KURSLAR KAPANACAK MI?

Ancak aradan yaklaşık 3 aylık bir süre geçmesine rağmen özel öğretim kurslarının geleceği ile ilgili belirsizlik sürüyor. Yasal düzenleme henüz yapılmadı. Veliler de öğrenciler de bu kursların sürüp sürmeyeceğini merak ediyor. Veli ve öğrenci gibi bu kursların kurucuları ve çalışanları da kursların geleceği ile ilgili belirsizlik içinde.

81 ilden gelen özel öğretim kursları yöneticileri ise geçtiğimiz gün ikinci kez Ankara’da buluştu. Birgün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre Özel Öğretim Kursları Platformu olarak buluşan kurs yöneticileri, kursların kapatılması kararına tepki gösterdi.

BAKANLIK KURSLARI ALTERNATİF OLUR MU?

Platform üyeleri, MEB’in kurslara alternatif olarak önerdiği okul kurslarının, dijital dershanelerin, halk eğitim merkezlerinin ve “Efsane öğretmen” uygulamalarının öğrenciler için yeterli olmayacağını savundu. Platform üyeleri, “Bir sektörü ortadan kaldırma çabası, ekonomik sorunların artmasına zemin hazırlamaktadır” dedi.

BAKANLIĞA RAPOR SUNDULAR

Özel Öğretim Platformu, özel öğretim kurslarının kapatılması halinde meydana gelecek sorunları içeren raporu MEB yetkililerine iletti. Bakanlığın, kursların kapatılmasını öngören kararı gündeminden çıkarmasını isteyen kurs yöneticileri, şöyle dedi:

“Bu süreci belirleyecek temel kriterin okullardaki standartların iyileştirilmesi, mevcut sınav sisteminin değiştirilmesi ve kişilerin Anayasal hakları olan bilgi edinme ve öğrenme ihtiyaçlarına bağlı olduğu unutulmamalıdır.”

BU MODELLER ZATEN VAR

Bakanlığın özel öğretim kurslarına alternatif olarak sunduğu modellerin hali hazırda mevcut olduğunu ifade eden platform üyeleri, buna karşın velilerin ve öğrencilerin özel öğretim kurslarını tercih etmeye devam ettiğini bildirdi.

Özel öğretim kurslarındaki standartların iyileştirilmesini ve devlete katma değer kazandıracak şekilde yeni düzenlemesini talep eden platform üyelerinin yaptığı açıklamada, şöyle dedi: “Belki de bir sektörü ortadan kaldırma çabasında olan bu belirsizlik, mevcut ekonomik sorunların artmasına zemin hazırlamaktadır.”

Paylaş

Yorumlar kapatıldı