Soğuk algınlığına karşı 10 doğal savaşçı

0

Soğuk algınlığına karşı 10 doğal savaşçı. Havaların bir gün sıcak ertesi gün soğuk olması çocukları da büyükleri de hasta ediyor. Sürekli değişen hava koşulları ise nezle, soğuk algınlığı ve gribe davetiye çıkarıyor.

Soğuk algınlığına karşı bağışıklık sistemini güçlendirmenin başlıca yolu ise sağlıklı beslenmeden geçiyor. Özellikle bazı besinler içeriğindeki bileşenlerle vücut direncini güçlendiriyor. Bu besinler soğuk algınlığı ve gribe karşı doğal savaşçılar olarak tanınıyor.

Acıbadem Kadıköy Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Neşe Ceylan soğuk algınlığına karşı ve gripten korunmak için C vitamininden zengin gıdaları tüketmek gerektiğini söylüyor. Ceylan, çok önemli bir antioksidan olan C vitaminin, vücuttan toksik maddelerin atılmasında ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde önemli bir role sahip olduğunu vurguluyor.

SOĞUK ALGINLIĞINA KARŞI 10 DOĞAL SAVAŞÇI

Ceylan, bunların yanında A ve E vitamini, demir, çinko, omega-3 gibi yağ asitleri vitamin ve minerallerin de bağışıklık sisteminin güçlenerek soğuk algınlığı ve gribe yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olduklarını vurguluyor. Ceylan, “Probiyotik ve prebiyotikler ile lifli gıdalar da bağırsak florasını dengeleyerek yine bağışıklık sistemini güçlendirerek soğuk algınlığı ve gribe karşı kalkan görevi görmekte” diyor. Ceylan, gribe ve soğuk algınlığına karşı 10 doğal savaşçıyı şöyle sıralıyor ve şu önerilerde bulunuyor.

1. NARENCİYE: SABAH UYANINCA LİMONLU ILIK SU

Limon, portakal, mandalina gibi C vitamininden zengin gıdaları kış aylarında tüketmek gripten korunmak için en iyi yollardan biri. Özellikle sabahları kalkınca limon dilimli ılık bir su içmek limonun antioksidan etkisiyle güne daha zinde başlamaya ve soğuk algınlığı için korunmaya yardımcı oluyor. Ancak tansiyon düşürücü etkisinden dolayı, düşük tansiyonu olanların daha dikkatli olmaları gerekiyor. Portakalı ve diğer meyveleri, suyunu içmek yerine posasıyla tüketin.

2.SARIMSAK: MİKROPLARLA SAVAŞIYOR

Sarımsak vücudumuza giren mikroplarla savaşıyor, bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor. Soğuk algınlığı ve gribe karşı etkili. İçeriğindeki allicin biyoaktif bileşeni sarımsak çiğnendiğinde, dövüldüğünde veya kesilerek tüketildiğinde açığa çıkarak daha çok fayda sağlıyor. Hafif bir nezle başlangıcınız varsa -ancak mide ile ilgili bir probleminiz yoksa- gece yatmadan önce doğranmış bir diş sarımsağı limon suyuyla yutarak gribe yakalanma riskini azaltabilirsiniz.

3.EKİNEZYA: ÖKSÜRÜK DAMLALARINA KAYNAK OLUYOR

Özellikle soğuk algınlığı ilaçlarında, öksürük damlalarında önemli bir kaynak olan ekinezya, bağışıklık sistemini güçlendirerek üst solunum yolları tedavisinde etkili oluyor. C vitamini, flavanoidler gibi antioksidanlarca da zengin. Çay olarak kaynamış suyun içerisine bir tutam atıp, kapağı kapatın ve demlemeye bırakın. Günde bir fincan tüketebilirsiniz. Fakat hamilelik döneminde ıhlamur dışında, ekinezya da dahil olmak üzere diğer bitki çayları tüketilmemeli. Rahim kasılmalarını, kanama riskini artırarak kötü sonuçlara yol açabiliyor.

4.YOĞURT VE KEFİR: BAĞIRSAK FLORASI İÇİN

Probiyotik ve prebiyotik kaynakları düzenli tüketildiğinde bağırsak florasını ve bağışıklık sistemini güçlendirerek soğuk algınlığı ve gripten korunmaya yardımcı oluyor. Yoğurt; içerdiği laktik asit ile mikroplara karşı vücudun savunma sistemini geliştiriyor. Kefir de yoğurttan farklı olarak; sindirim sistemine yararlı bakterilerin yerleşmesini sağlayarak bağırsak florasını dengeleyip, bağışıklık sistemini destekliyor ve hastalıklara karşı koruyor.

5.ADAÇAYI: BOĞAZ İLTİHAPLAŞMASINA KARŞI

Adaçayı içerdiği uçucu bileşenler sayesinde; özellikle soğuk algınlığının yol açtığı boğaz ve ağızdaki iltihaplanmayı, enfeksiyonu önlemeye yardımcı oluyor. Hazırlama şekli önemli; bir tutam adaçayını kaynayan suya atıp 5 dakika demlenmesini sağlayarak ister 1 fincan tüketerek ister gargara yaparak kullanabilirsiniz. Ancak daha fazla miktarda ve her gün düzenli tüketilmesi erkeklerde hormonal değişikliklere , hamilelerde ise kanama riskini ve kasılmaları artırarak erken doğum riskine sebep olabilir. Fazla miktarda ve uzun süre tüketilmemeli.

6.BALIK: A VE B GRUBU ZENGİN VİTAMİNLER VAR

Omega-3 ve proteinden zengin balık, içerdiği A ve B grubu vitaminler sayesinde bağışıklığı güçlendiriyor. Özellikle balık mevsimi olan kış aylarında haftada 2-3 gün ızgara, fırın veya buğulama balık tüketmek soğuk algınlığı ve gribe karşı koruyor.

7.ISPANAK: DEMİR, KALSİYUM VE MAGNEZYUM KAYNAĞI

İçerdiği C ve E vitaminleri ile bağışıklığı kuvvetlendirerek soğuk algınlığı ve gripten koruyor. Enfeksiyonu önleyen, kanserle savaşan maddeleri de barındıran ıspanak; içeriğindeki demir, kalsiyum ve magnezyumla kemiklerin güçlenmesine de fayda sağlıyor.

8.FINDIK, CEVİZ, BADEM: ZENGİN İÇERİKLER

Özellikle fındık, ceviz ve badem gibi yağlı tohumlar içerdikleri E vitamini, çinko, magnezyum, omega 3 gibi yağ asitleri, vitamin ve mineral içeriklerinden dolayı bağışıklık sistemini güçlendirerek gribe karşı kalkan görevi görüyor. Günde bir avuç tüketebilirsiniz. Fındık ve bademi kavrulmamış, çiğ tüketmek faydalı.

 

9.NAR:SIKMAK YERİNE TANELİ TÜKETİN

Özellikle kırmızı rengini veren ‘antosiyanin’ bileşeni sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren nar, gripten kansere dek birçok hastalığın önlenmesine yardımcı oluyor. Özellikle narın suyunu sıkıp içmek yerine bir büyük narın yarısını tüketmek çok daha fazla fayda sağlıyor.

10.SU: TOKSİNLERİ VE MİKROPLARI ATIYOR

Grip ve soğuk algınlığında vücudumuzdan toksinlerin ve mikropların daha kısa sürede atılabilmesi için mutlaka yeterli su tüketimine ihtiyaç vardır. Özellikle griple beraberinde gelebilecek olan yüksek ateş, ishal vb. gibi durumlarda yüksek sıvı kayıplarına karşı günlük 10-12 bardak su tüketmek gerekmekte.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı