Sömestr tatili camide mi geçecek?

0

Sömestr tatili camide mi geçecek? Yarıyıl tatilinde 6-13 yaş arası çocukları camilere taşımak için MEB ile Server Gençlik ve Spor Kulübü ile protokol yaptı. Hedef 50 bin çocuğu camiye götürmek. Her gün yoklama alınacak, dua ezberleyen ve namaz kılanlar puan alarak, yarışmaya katılacak.

Cumhuriyet’ten Ozan Çepni’nin haberine göre Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) sömestr tatili süresinde çocukları camilere taşımak üzere dinci vakıf ve derneklerle protokol imzaladı. Protokol kapsamında 6-13 yaş arası çocukların beş vakit namaz kılmak için camiye götürüleceği, cemaate yetişmeleri ve duaları ezberlemeleri durumunda puan kazanarak yarışmaya katılacakları öğrenildi.

SÖMESTR TATİLİ CAMİDE Mİ GEÇECEK?

Bakanlık, okullarda “Kuran ve Sünnet Bütünlüğü” konulu bilgi yarışması adı altında ‘cinsel istismar’ hikâyesi bulunan kitap dağıtımı için izin verdiği Server Gençlik ve Spor Kulübü’yle yeni bir işbirliği protokolü daha imzaladı. MEB ile dernek arasında imzalanan “Haydi Çocuklar Camiye Projesi”nin amacı hakkında şöyle denildi:

“Hedefimiz ‘Ağaç yaşken eğilir’ atasözünden yola çıkarak çocuklarımıza camide cemaatle namaz kılma şuuru kazandırmak, camilerimize gitmenin milli ve manevi sorumluluğumuz olduğu bilincini vermek ve güzel ahlaklı nesiller yetişmesine katkı sağlamaktır.”

HEDEF SÖMESTR TATİLİ İÇİN 50 BİN ÇOCUĞA ULAŞMAK

Projenin, 81 ildeki 2 bin 500 camide gerçekleştirileceği belirtildi. Vakfın hedefinin Türkiye genelinde 50 bin çocuğa sömestr tatili döneminde ulaşmak olduğu öğrenildi.

NAMAZ KILMAK PUAN KAZANDIRACAK

Yarışma şeklinde düzenlenecek projede, çocukların katıldıkları namazlar ve ezberledikleri surelerden puan kazanması planlandı. Projeye katılacak çocuklar her namaz vakti için farklı puanlar toplayacak. Sabah namazı 10 puan, öğle namazı, ikindi namazı ve akşam namazı 5 puan, yatsı namazı ise 8 puan olarak değerlendirilecek. Ayrıca 6-7 yaş “A kategorisi”, 8-9-10 yaş “B kategorisi”, 11-12-13 yaş çocukların da “C kategorisi” olarak değerlendirilecek. Yarışmada A grubu için 7, ikinci grup için 16 ve C grubu için de 23 sure belirlendi.

YOKLAMA DA YAPILACAK

Ayrıca çocukların puan kazanabilmek için her katıldıkları namaz sonrası cami görevlilerinin yoklamasına katılması da öngörüldü. Bu kapsamda çocukların farklı camilerde namaz kılması durumunda ise cami görevlisi ile görüşerek asıl kayıtlı olduğu camideki görevlinin bilgilendirilmesi istendi.

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı