Sözleşmeli öğretmenlikte süre 4 yıla indi

0

Sözleşmeli öğretmenlikte süre 4 yıla indi. Sözleşmeli öğretmenlerin atandıkları yerlerde 6 yıl kalması ile ilgili düzenlemede süre 4 yıla indirildi. Atandıktan 4 yıl sonra kadroya geçen ama 2 yıl daha bulundukları yerde kalma zorunlulukları oldukları için sözleşmeli öğretmenlik ‘çakılı öğretmenlik’ olarak da tanımlanıyor.

TBMM’nde Torba Yasa içinde sözleşmeli öğretmenlikte görev süresini düzenleyen bu madde de vardı. Okula başlama yaşının 69 aya çekilmesi düzenlemesi ile birlikte sözleşmeli öğretmenlikte de süre konusunda düzenleme yapıldı.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİKTE SÜRE 4 YILA İNDİ

sözleşmeli öğretmenlerin görev süreleriyle ilgili düzenlemeyi içeren  3+1 teklifi yasalaştı. Buna göre sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçmeleri için doldurmaları gereken süre 4 yıldan 3 yıla, atandıktan sonra da aynı yerde kalmaya devam etme süreleri de 2 yıldan 1 yıla indirildi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Instagram hesabından yaptığı paylaşımda “Bu Tamam 3+1 Yasası” diye düzenlemeyi duyurdu. Selçuk, “Sözleşmeli öğretmenlerin 4+1 yıl olan hizmet süresi 3+1 yıl olarak düzenlenmiştir” dedi.

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı