Suriyeliler için 14 farklı ilde eğitim

0

Türkiye’ye sığınan Suriyeliler için ekonomik kalkınmaya katkıda bulunması ve sosyo-kültürel hayatın bir parçası olmaları amacıyla en kapsamlı eğitim programı, uluslararası kuruluşların iş birliği ile hayata geçirildi.

Türkiye’de sayıları 3 milyona ulaşan Suriyeli mültecilerle ortak bir gelecek inşa etmek için Habitat Derneği, Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği ve International Medical Corps (IMC) ile birlikte İMECE Programı’nı hayata geçiriyor. Program kapsamında ilk olarak, Suriyeli mültecilerin ekonomiye kazandırılmasına yönelik 14 ilde girişimcilik eğitimleri verilecek. İlk eğitim 14-19 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da yapılacak.

İMECE Programı ile Suriyeli insan kaynağının ülke ekonomisi için artı değer haline getirilmesi amaçlanıyor. Program dahilinde 14 farklı ilde girişimcilik eğitimleri düzenlenecek. Girişimcilik eğitimleri 15-24 yaş arası genç ve 25-40 yaş arası yetişkin Suriyelilere verilecek olup, eğitimlerden Türkiye vatandaşları da yararlanabilecek.

SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR PROGRAM HEDEFLİYORUZ
Kapsamlı araştırmalar ve uzun süren çalışmalar sonucu hayata geçirilen İMECE Programı hakkında bilgiler veren Habitat Derneği Genel Koordinatörü ve İMECE Programı Direktörü Başak Saral, “Suriyeli Mültecilerle ortak bir gelecek inşa edebilmek ve ülkemizin ekonomisine katkıda bulunmalarını sağlamak için imece vaktidir diyerek İMECE Programı’nın çalışmalarına başladık. Başlangıçta 3 aylık bir süreci kapsayan İMECE Programı’nın uzun vadede devamlılığını sağlayarak, sürdürülebilir hale getirmeyi ve böylece etki alanını daha da genişleterek olabildiğince çok kişinin hayatına dokunmayı istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

14 FARKLI ŞEHİRDE EĞİTİM
İMECE Programı için Suriyeli mültecilerin en çok yaşadıkları yerler tespit edilerek, 14 şehir belirlendi. Bu şehirler arasında; Adana, Adıyaman, Ankara, Bursa, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Mardin, Mersin, Muğla ve Şanlıurfa yer alıyor.

Ekim ayı içerisinde girişimcilik derslerini verecek eğitmenlere müfredat hakkında bilgiler veren Habitat Derneği Genel Koordinatörü ve İMECE Programı Direktörü Başak Saral, 14 farklı ilden gelen eğitmenlere, önümüzdeki dönemlerde de dersler verileceğini kaydetti. Saral ayrıca eğitimin müfredatı hakkında, “Müfredat içeriğinde ise Girişimcilik ve İnovasyon, İş Fikri Üretme, İş Hukuku, Pazar Analizi, İş Modeli Oluşturma, Finans ve Kaynak Yönetimi, Finansal Okuryazarlık ve Teknoloji gibi dersler yer almakta.” açıklamalarında bulundu.

İMECE İÇİN EL ELE
Ulusal ve uluslararası önemli kuruluşların İMECE Programı çerçevesinde işbirliği içinde olduklarını belirten Başak Saral, bu kurumların, International Medical Corps, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, TC GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı,Youth Business International ve Accenture Development Partnerships olduğunu söyledi.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı