Tatilden sonra uyum sorunu yaşamasın

0

Tatilden sonra uyum sorunu yaşamasın. İki hafta süren sömestr tatili bitti ve okullar yeniden açıldı. 18 milyon öğrenci ve 1 milyon öğretmen için 2 haftalık sömestr tatili son buldu. Bugün başlayacak 2017-2018 öğretim yılının ikinci yarısı 8 Haziran’da karnelerin alınmasının ardından sona erecek. 3 aylık yaz tatilinin ardından ise 2018-2019 öğretim yılı 2018-2019 eğitim öğretim yılı ise 17 Eylül 2018 Pazartesi başlayacak.

TATİLDEN SONRA ‘UYUM’ SORUNU YAŞAMASIN

 

Gazete Habertürk’ten Bürde Özçakır’ın haberine göre uzmanlar sömestr tatilinin yaz tatiline kıyasla daha kısa olmasına rağmen öğrencilerin okula dönüşte uyum sorunu yaşabileceklerine dikkat çekiyor. Özellikle de belirsizlik ve soru işaretlerinin sürdüğü liseye geçiş sistemiyle ortaöğretim kurumları ile yine ilk kez uygulanacak üniversite sınavlarına girecek 8. ve 12. sınıf öğrencilerinin bu sorunu daha ağır yaşayabileceklerini belirten uzmanlar ailelere bu dönemde dikkatli olmalarını suçlayıcı ya da öğüt veren tarzda konuşmamalarını öneriyor.

İKİ HAFTADA ‘GEVŞEDİLER’

Tatilde öğrencilerin uyku düzeni bozulduğu için okulların açıldığı ilk hafta sabahları uyanmada zorluk yaşayabilirler. Tatil sonrasında öğrencilerde bir “gevşeme” olmasının doğal olduğuna dikkat çeken uzmanlar, “Biraz tembellik ile karşılaşabilirsiniz. Sabırlı olup, zaman tanıyın” önerisinde bulunuyor.
Tatilden sonra tekrar derslere ve rutin okul yaşamına geri dönüş konusunda öğrencilerin sıkıntı yaşabilecekleri konusunda aileleri uyaran uzmanlar ebeveynlere bu süreçte çocuklarını hazırlayıcı ve destekleyici olmalarını söylüyor.

KÜÇÜK YAŞ GRUBUNDA OKUL KORKUSU

Özellikle bu yıl ilk kez okula başlamış küçük yaş grubundaki öğrencilerde tıpkı okulun ilk günlerinde olduğu gibi “okula gitme” korkusunun da görülebileceğine değinen uzmanlar aynı durumun karnesinde zayıf notlar olan öğrenciler de yaşanabileceği uyarısında bulunuyor. Uzmanlar, “Özellikle kırık notları olan öğrencilerde başarısızlık duygusunu pekiştirmeyin, onlara ‘yapabileceklerine’ ilişkin güven verici konuşmalar yapın” diyor.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı