TEOG nakillerinde son tur başladı

0

TEOG nakillerinde artık son tura gelindi. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi-TEOG nakillerinde tüm öğrencilerin katılımına açık olan üçüncü ve son nakil başvuruları başladı. TEOG nakillerinde üçüncü tur. Başvuruları 2 Eylül’e kadar alınacak. Yerleştirme sonuçları ise 5 Eylül’de açıklanacak.

TEOG NAKİLLERİNDE 3 TERCİH

TEOG nakil uygulamasına yerleştiği okuldan memnun olmayan, daha üst puanlı okula geçmek isteyen ve açık liseye kaydedilen öğrenciler katılıyor. Ayrıca özel okula kayıt yaptıran öğrencilerin de bu başvurulara katılma hakkı bulunuyor. TEOG nakillerinde öğrencilerin 3 okul tercih hakları oluyor. Ancak tüm tercihlerin doldurulması da şart değil. Nakil başvurularının ise ortaokul müdürlüklerinden onaylatılması gerekiyor.

TEOG NAKİLLERİNDE BOŞ KONTENJAN ŞARTI YOK

TEOG nakillerinde veliler tercihlerini yaparken okullarda boş kontenjan olması şartı aranmıyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) kontenjanı dolu da olsa okulları tercih etmeye izin veriyor. Çünkü arada özel okula öğrenci gideceğini ve böylece dolu kontenjanlı okulların da boşalacağını düşünüyor.

KAYIT YERLEŞTİRİLEN OKULA GEÇİYOR

TEOG nakil uygulamalarında öğrenci eğer tercihlerinden birine yerleşirse kaydı otomatik olarak yeni okuluna geçiyor. Eğer herhangi bir okula yerleşemezse kayıt hakkını kaybetmiyor. Öğrencinin kaydı okulunda kalıyor.

TEOG NAKİLLERİNDE AÇIK LİSE ÖĞRENCİLERİ

2 Eylül tarihinde son bulacak son tur nakillerinde sonuçların 5 Eylül’de açıklanmasından sonra son kez de açık lise öğrencilerinin katılacağı nakil uygulaması olacak. Açık liseye yerleştirilen öğrenciler il ve ilçelerde kurulan nakil komisyonlarına 5-8 Eylül tarihleri arasında başvuru yapacak. 9 Eylül’de ise açık lisedeki öğrenciler için sonuçlar açıklanacak.

AÇIK LİSEDEN KURTULUŞ ÖZEL OKUL

Nakil uygulamasında açık liseden örgün eğitime geçemeyen öğrenciler ancak özel okula giderlerse örgün eğitimden yararlanabilecek. Bir de açık liseden kurtulmanın yolu kontenjanları boş olan meslek ya da imam hatip liselerini tercih etmek olacak. Çünkü bu okulların kontenjanları Anadolu, fen ve sosyal bilimler liselerinin yaklaşık iki katı.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı