TEVİTÖL: Üstün çocukların lisesi kapanıyor mu?

0

TEVİTÖL: Üstün çocukların lisesi kapanıyor mu? Türk Eğitim Vakfı‘na (TEV)  bağlı olan üstün yetenekli çocukların eğitim gördüğü  İnanç Türkeş Özel Lisesi (TEVİTÖL) kapacak mı?

Türkiye’nin en gözde okullarından birisi de TEVİTÖL. Üstün çocuklara özel eğitim veren bu lise yine kapanacağı iddiasıyla gündemde. TEVİTÖL, Türkiye’deki üstün zekâ ve özel yetenekli çocuklara, ihtiyaç duydukları özel eğitimi lise düzeyindeki yaş grubuna, karma ve yatılı olarak veren tek kurum. 1993 yılında, Sezai Türkeş tarafından kurulan bu kurum 2001 yılında ekonomik sıkıntıya düşünce  okul eğitim-öğretim etkinliklerini Türk Eğitim Vakfı bünyesinde sürdürüyor.

TEVİTÖL: ÜSTÜN ÇOCUKLARIN LİSESİ KAPANIYOR MU?

Pervinkaplancom haberine göre lisenin kapatılacağı iddiaları var. Bu haberlerin basında yer almasından sonra TEV İnanç Türkeş Özel Lisesi açıklama yaptı. Açıklamada lisenin kapanacağına ilişkin haberlerin doğru olmadığı ifade edildi.

Açıklamada, Kocaeli’de eğitim faaliyetlerine devam eden lise ile ilgili bugün bazı haber sitelerinde yer alan “Ünlü okul ekonomik gerekçelerle kapandı!”, “Kriz Okul Kapattırdı”, “Özel Statüsünü Kaybediyor” başlıklı haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtildi. Açıklamada okulun bugüne kadar olduğu gibi Anadolu Lisesi statüsünde hizmet vermeye devam edeceği vurgulandı. Açıklamada, okulun, 2019-2020 eğitim öğretim döneminde özel seçim yöntemlerinin de dahil olduğu bir sistemle kayıt almayı sürdüreceği ifade edildi.

TEVİTÖL’DE NELER OLUYOR?

Nisan 2018 tarihinde İnanç Türkeş Özel Lisesi’nin yeni öğretim programına geçeceği ve 2018-2019 öğretim yılında öğrenci almayacağı duyurulmuştu. Buna göre “TEVİTÖL 21. Yüzyıl” (T21-C) projesi 2019 ‘dan itibaren uygulanmaya başlanacak. IB ve Anadolu Lisesi müfredatı uygulayan okul “maliyet” yüzünden bundan sonra tek program yürütecek.  İngilizce hazırlık sınıfları kaldırılacak.  2019-2020 yılı itibarıyla saatleri artırılmış yeni İngilizce programı uygulanacak.

IB programı da 2018-2019 yılında kalkacak. Sadece programa başlamış 11. sınıflar devam edecek. Proje, 3+1 yıl olarak kurgulanıp, son yıl ağırlıklı olarak üniversite sınavı hazırlık yılı olarak yapılandırılacak. Bunun gerekçesi de “iki programı yürütmek maliyetli” diye açıklandı. Vakfın her yıl okula 3 milyon dolar ayırdığını belirten TEV Yönetim Kurulu Başkan Vekili Adnan Adil İğnebekçili hem IB hem de Anadolu lisesi programlarını yürütmenin maliyetli olduğunu açıklamıştı.

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı