Türkçe başarısı: Öğrenciler okuma yazmada zorlanıyor

0

Türkçe başarısı: Öğrenciler okuma yazmada zorlanıyorlar. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 7’nci sınıf öğrencilerinin Türkçe başarılarını ölçtü. Sonuç öğrenciler okuma yazmada zorlanıyor.

MEB, Türkçe dinleme, okuma, yazma ve konuşma olmak üzere 4 temel dil becerisini ölçmek için sınav yaptı. Sınav elektronik ortamda gerçekleştirildi. Sınav için 15 ilde dil laboratuvarları oluşturuldu ve öğrenciler burada sınava girdi. İki oturum halinde gerçekleştirilen sınava 7’nci sınıfta okuyan 1850 öğrenci katıldı. Öğrencilere toplam 46 soru yöneltildi ve 130 dakika süre verildi. Pervinkaplan.com haberine göre soruların dağılımı ve süreleri şöyle oldu:

Okuma: 20 soru Çoktan Seçmeli. 30 dakika

Dinleme: 20 soru. Çoktan Seçmeli. 30 dakika

Konuşma: 2 soru. Açık Uçlu. 10 dakika

Yazma: 4 soru Açık Uçlu 60 dakika

OKUMA VE YAZMADA ZORLANIYORLAR

Peki sonuç ne çıktı? 4 beceride de öğrencilerin ne durumda olduklarını inceleyeceğiz. Ancak özet bilgi derseniz; kızlar bu 4 dil becerisinde de erkeklere göre daha başarılı.

 

ANNE BABANIN EĞİTİMİ YÜKSELDİKÇE PUANLAR ARTIYOR

Anne ve baba eğitim düzeyi puanları etkiliyor. Yani anne babanın eğitim düzeyi artıkça öğrencinin puanı da artırıyor. Eğitim düzeyinin en fazla etki yaptığı alan okuma ve yazma testlerinde görülüyor.  Okul öncesi eğitim de öğrencilerin yazma, dinleme ve okuma alt testlerindeki başarıları üzerinde olumlu bir etkiye sahip. Sadece konuşma becerisi üzerinde anlamlı bir etkisi görülmüyor. Bu sonuçlar ulusal ve uluslararası birçok araştırma gibi okul öncesi eğitim ile ebeveynlerin eğitim düzeyinin öğrencinin başarısındaki etkisini gösteriyor.

SADECE ONLAR TÜM SORULARI ANLADI

Veriler bize öğrencilerin konuşma ve dinleme alt testlerinde daha başarılı olduğunu, okuma ve yazma alt testlerinde ise daha fazla zorlandıklarını gösteriyor. Öğrencilerin ancak % 0.05’i okuma testindeki 20 sorunun tümünü doğru cevaplayabiliyor. Yani en üst düzeyde okuma becerisine sahip öğrencilerin oranı sadece bu kadar.

Yazma becerilerine gelince öğrencilerin yalnızca 5.36’sının puanları 31 ile 36 puan arasında. Yani en yüksek puana sahip öğrenci oranı. Bu testte alınabilecek en yüksek olan 36 puanı alan öğrencilerin sayısı ayrı verilmiş olsaydı acaba bu oran kaç olurdu?

Öğrencilerin Yüzde 5.68’nin puanı ise 1 ile 5 arasında kalıyor. Kısaca öğrencilerin okuduğunu anlama ve fikirlerini bir yazıyla dile getirme konusunda sorun yaşadıkları görülüyor.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı