Ücretsiz sınava hazırlık kursları süresi uzatıldı

0

Ücretsiz sınava hazırlık kursları başvuru süreleri uzatıldı. Ortaokul ve lise öğrencileri ile mezunlara yönelik ücretsiz sınava hazırlık kursları için başvurular 29 Eylül’e kadar yapılacak.

29 EYLÜL’E KADAR BAŞVURU VAR

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) dershanelerin kapatılmasının ardından ücretsiz sınava hazırlık kursları düzenlemeye başladı. Ortaokul öğrencileri için sonuçları liselere geçişte kullanılacak Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi -TEOG kursları yapılıyor. Lise öğrencileri ve mezunlar için ise Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) olmak üzere üniversite sınavlarına hazırlanmak için ücretsiz sınava hazırlık kursları açıyor. İşte bu ücretsiz sınava hazırlık kursları için başvurular  bugün son buluyordu. Ama MEB ücretsiz sınava hazırlık kursları için başvuru süresini 29 Eylül’e kadar uzattı.

MEB, atama ve yer değiştirmelere ilişkin öğretmen sirkülasyonun devam etiği ve yeni açılan kurumlar nedeniyle destekleme ve yetiştirme kurslarına öğrenci başvurularının uzatıldığını açıkladı.

İşte ücretsiz sınava hazırlık kursları ile ilgili bilgiler:

SINAVA HAZIRLIK KURSLARI İÇİN 3 DÖNEM VAR: Destekleme ve yetiştirme kursları birinci dönem, ikinci dönem ve yaz dönemi olarak üç dönemde açılacak.

İLK KURS 3 EKİM’DE BAŞLIYOR: Kılavuza göre, birinci dönem kursları 3 Ekim’de başlayacak, 15 Ocak 2017’de sona erecek. İkinci dönem kursları ise 27 Şubat-4 Haziran 2017, yaz kursları ise 3 Temmuz-27 Ağustos 2017 tarihleri arasında yapılacak.

ARA SINIFLARA 5, SON VE MEZUNLARA 6 DERS: Ara sınıflardaki öğrencilerin tercih edebileceği ders sayısı ise 3’ten 5’e çıkarıldı. Ortaokulların 5, 6 ve 7’inci sınıflarındaki öğrenciler ile lisenin 9, 10 ve 11’inci sınıflarındaki öğrenciler en fazla 5 farklı ders seçebilecek. Bu öğrenciler haftalık toplam 12 saate kadar ders alabilecek. 8’inci sınıf öğrencileri ise en fazla 6 farklı dersten haftalık 18 saat ders alacak. 12’inci sınıf öğrencileri ile mezunlar da en fazla 6 farklı dersten haftalık 24 saat ücretsiz sınava hazırlık kurslarına katılabilecek.

DEVAMSIZLIK TAKİP EDİLECEK: Sınıf oluşturma işlemleri “Türkçe sınıfı”, “Matematik sınıfı” gibi ders bazlı yapılacak ve e-kurs modülünde buna göre sınıf oluşturulacak. Öğrencilerin devamsızlıkları derslere göre takip edilecek. Ücretsiz sınavlara hazırlık kursları geçen yıl10 milyon öğrenciye destek verdi.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı